Marek Benda navrhuje snížení daně z hazardu. Návrh zkritizovali poslanci napříč politickým spektrem

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marek Benda
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda chce prosadit návrh na snížení daně z hazardu pro Sportku s tím, že daň byla zavedena účelově. Toto snížení příjmu pro státní rozpočet se však setkalo s kritikou napříč politickým spektrem.

Díky sazbě daně z hazardu získal dle Novinek loni stát 6,1 miliardy korun, které byly rozděleny do státního rozpočtu a mezi obce.

V případě prosazení návrhu by společnost Sazka, pod kterou Sportka spadá, ušetřila ročně na dani kolem miliardy korun, o které by se snížil příjem státu.

Snížení se bude týkat jen Sportky

Současná sazba daně z hazardu ve výši 35 procent byla v roce 2019 schválena na základě návrhu Ondřeje Veselého z ČSSD.

Ten měl dle serveru Česká justice prohlásit, že cílem je zdanění stamilionových zisků dolarového miliardáře. A ačkoliv nikoho nejmenoval, bylo zřejmé, že má na mysli Karla Komárka, jehož firma je vlastníkem Sazka Group.

Nyní předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda navrhuje, aby se tato daň snížila na 23 procent, ale jen u loterie Sportka, jak vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura, který návrh dle svých slov podpoří.

„Určitě to není ta nejvíce společensky nebezpečná závislost, pokud je podávání Sportky vůbec závislost. Samozřejmě ten klasický hazard, automaty ve všech generacích, ten zůstává beze změny, toho se ten návrh samozřejmě netýká,“ řekl Stanjura podle zmíněného serveru a dodal, že byl již v roce 2019 proti návrhu na zvýšení, a podal dokonce návrh na jeho zrušení k Ústavnímu soudu.

Benda pak pro iDNES dodal, že návrh na zvýšení daně byl v roce 2019 účelový a neférový.

„Tohle je čistý naschvál hnutí ANO s podporou Hamáčka a Vojty Filipa, kteří tady před čtyřmi lety udělali vůči Sazce, se kterou byli rozhádaní, že jim nechce dávat reklamu do Mladé fronty a Lidových novin, což ale neumíme jasně prokázat. A došlo k absurdní situaci, kdy se navrhovalo nějaké navýšení, a naprosto nesmyslně,“ dovysvětlil svá slova pro Seznam Zprávy.

Jeho jednání okamžitě zkritizovala Alena Schillerová, která pro stejný server uvedla, že „tato koalice je lobbistickou skupinou“. A není jediným kritikem návrhu.

Návrh má mnoho kritiků

Proti takovému návrhu, kterým sníží příjem státního rozpočtu, se okamžitě vymezili politici nebo také Danuše Nerudová.

„Za KDU-ČSL obecně říkám, že v situaci, kdy hledáme každý milion v rámci rozpočtu, tak nepovažujeme za šťastné navrhovat jakékoli restrikce na příjmové straně státního rozpočtu v tuto chvíli,“ uvedl podle serveru Česká justice Marek Výborný.

Ani Piráti se dle Jakuba Michálka nebudou k návrhu stavět pozitivně. „Příští rok to probereme a dílčí snížení sazby u loterií bych podpořil, aby byly sazby vyvážené v různých kategoriích podle společenské škodlivosti, ale ne tak razantně a určitě ne teď,“ uvedl Michálek pro Novinky.

Za STAN se pak na svém twitteru vyjádřila například Lucie Potůčková s tím, že je to proti koaliční smlouvě.

„Ono by bylo velmi zajímavé zjistit, co/kdo Marka Bendu motivuje významně snižovat daň z hazardu v časech rekordních schodků,“ reagoval na toto prohlášení přispěvatel se jménem Thorklaer.

Stejně tak se proti snížení daně vyjádřila kandidátka na prezidentku ekonomka Danuše Nerudová, která v pořadu Otázky Václava Moravce označila tento návrh za skandální.

„Je na místě hledat další příjmy do státního rozpočtu, především v oblastech, které můžeme nazývat jako oblasti určitých neřestí, které si lidé mohou odpustit,“ souhlasil s ní v pořadu i Marian Jurečka.

Kritici tak reagovali zejména na skutečnost, že rozpočet na příští rok počítá se schodkem 295 miliard.

Zdroj: Česká justice, Novinky, iDNES, Česká televize, Seznam zprávy, Twitter Potůčková, Twitter Nerudová, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články