Poslanecká sněmovna již druhý den jedná o snížení plateb za státní pojištěnce

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Poslanecka snemovna
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Mimořádná schůze vlády zahájená v úterý pokračuje i ve středu po 4hodinové hygienické přestávce. Důvodem obstrukcí je navrhované snížení plateb za státní pojištěnce. Jedná se o jeden bod z šesti naplánovaných a zatím vláda neprojednala ani jeden. Jen schválení programu schůze zabralo vládě pět hodin. Po znovuzahájení jednání se Sněmovna na návrh koalice rozhodla, že poslanci bez řečnického přednostního práva budou moci vystoupit v bodě snížení plateb za státní pojištěnce nejvýše dvakrát deset minut.

Poslanci jednali 18 hodin vkuse, dokud si ve 4 hodiny ráno nevyžádaly dvouhodinové hygienické přestávky kluby ANO a SPD.

Snížení plateb za státní pojištěnce

Po úvodním kole projednávání novely o snížení plateb za státní zaměstnance vystoupil kolem půlnoci ministr financí Zbyněk Stanjura. Uvedl, že je překvapený, že opozice napadá zrovna tuto novelu. Dle něj mají zdravotní pojišťovny dostatečné zůstatky na účtech a snížení plateb dle něj systém neohrozí.

Právě obava o snížení těchto zůstatků vedla předchozí vládu ke zvýšení plateb za státní pojištěnce o 200 korun.

Návrh na novelu vychází ze skutečnosti, že se kvůli epidemii koronaviru téměř zdvojnásobily platby státu do systému veřejného zdravotního pojištění.

Hlavním důvodem obavy opozice je zhoršení zdravotní péče, protože systém zdravotního pojištění přijde o 14 miliard korun.

„Ukrást cizí peníze není úspora, ale loupež,“ prohlásil na schůzi Tomio Okamura ve více než dvouhodinovém vystoupení. Ten také potvrdil, že se chystá na obstrukce k této novele, což učinil.

„Stokrát lhal Tomio Okamura, když stokrát řekl, že se horší zdravotní péče,“ reagoval na jeho slova Zbyněk Stanjura. Reagoval také na to, že je Tomio Okamura kritik Evropské unie a zároveň cituje unijní dokumenty.

Patrik Nacher se zase pozastavoval nad tím, že novelu předkládá ministr financí namísto ministra zdravotnictví.

V současné době platí stát 1 967 korun za každého státního pojištěnce. Novela počítá se snížením částky od července o 400 korun. Nemělo by tedy dojít ke zvýšení státních odvodů a počítá s tím i naplánovaný rozpočet.

„Opozice by neměla strašit občany, zdravotnictví funguje a fungovat bude,“ zdůraznil ministr Stanjura s tím, že celkové zůstatky činily 51,8 miliardy korun a v dubnu vzrostly na 57,5 miliardy korun.

Omezení řečnické doby

Vzhledem k obstrukcím se vláda rozhodla přistoupit k radikálnímu řešení. Na dnešním znovuzahájení schůze prosadil Marek Výborný omezení řečnické doby na dvakrát deset minut.

Návrh Roberta Králíčka z ANO, aby mohli poslanci mluvit až hodinu, byl zamítnut.

Omezení se týká pouze bodu snížení plateb za státní pojištěnce a nevztahuje se na poslance s přednostním právem.

„Skončí soutěž o náčelníka Velká huba. Budeme tady slyšet racionální výstupy, ne předhánění v tom, kdo více blábolí. To, že v minulosti vyhrával tuto soutěž pan předseda Tomio Okamura, jsme byli zvyklí. Mě překvapilo, že včera se aktivně zapojil pan předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který tady blábolil více než dvě hodiny,“ pronesl k omezení doby předseda lidovců Marian Jurečka.

Slovo si poté vzal Andrej Babiš, na kterého se omezení nevztahuje. „Já jsem vždycky soutěžil, celý život, tak budu mít dnes radost mluvit o zdravotnictví a jak říká pan Jurečka – blábolit,“ zareagoval Babiš. „Včera jsem trhnul tři hodiny patnáct minut, tak nevím, jestli trhnu Okamuru… každopádně chci mluvit o zdravotnictví.“

Program 20. schůze si můžete prohlédnout na webových stránkách Poslanecké sněmovny České republiky.

Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, ČT24, Seznam zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články