Poslední předvolební debata proběhla v poklidu. Na mnoha tématech se přesto kandidáti neshodli

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr pavel andrej babis
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Už dnes v odpoledních hodinách začíná druhé kolo prezidentských voleb. Oba kandidáti bojují ze všech sil a až do poslední chvíle se pokoušeli voliče přesvědčit o tom, proč by měli hodit hlas právě jim. Včerejší závěrečná debata na Nově tak byla plná emocí.

„Nechutného v kampani už bylo hodně. My jsme si s panem předsedou v předchozích debatách jeden druhému dokázali, že se umíme konfrontovat, že umíme být tvrdí, a já si myslím, že už to stačilo a že bychom také mohli našim divákům a voličům ukázat, že se umíme normálně bavit. A já jsem k tomu připraven,“ uvedl Pavel na začátek debaty.

Ano, žiju

Následně reagoval na falešný e-mail, který se začal včera šířit a uváděl, že generál ve výslužbě zemřel. Jeho tým ale následně upozornil, že jde o dezinformaci a kandidát je v pořádku.

„Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě. Někdo rozesílá jménem mé mluvčí falešnou kopii mého webu se zprávou o mé smrti. Antikampaň dosáhla nového dna, pojďme tomu říct rázné ne ve volbách! Sdílejte, pravda znovu zvítězí,“ napsal sám Pavel na twitteru.

Andrej Babiš s jeho slovy souhlasil a vzkázal mu, že ačkoli jsou soupeři, uznává, že toto bylo přehnané a policie by rozhodně měla jednat. Stejně tak se vyjádřil i ve čtvrteční superdebatě, kde se od e-mailu jasně distancoval. On sám má za sebou problémy s vyhrožováním a zprávami od lidí, a to včetně náboje v obálce, která dorazila jeho ženě.

Ačkoli poslední debata probíhala v poklidu a bez útoků, na většině otázek se kandidáti neshodli. Babiš například zdůraznil nutnost snížení DPH, Pavel by zase rád zjednodušil systém daní, což by ale vedlo ke zvýšení některých sazeb, uvádí TV Nova. Babiš je pak například přesvědčený, že by jako prezident dokázal svolat mírový summit, to ale podle Pavla není možné.

Babiš cílí na vesničany, Pavel sází na to, co už dokázal

V posledních dnech před volbami se na sociální síti Andreje Babiše objevilo pár narážek na Petra Pavla, mimo jiné o něm například napsal, že „podceňuje národ a dělá ho nesvéprávným“. Ve většině příspěvků pak mluví kandidát především o tom, že sám vyrůstal na sídlišti, že se snaží porozumět lidem z malých obcí, a cílí tak jasně především na starší osoby a vesničany.

Naopak Petr Pavel na svém twitteru sdílí fotografie nejen ze současných debat a setkání s lidmi, ale také ze své minulosti, aby občanům ukázal, čeho v minulosti dosáhl. I on si ale do svého oponenta v jednom z příspěvků rýpl a napsal o něm, že se bojí, a proto lidi zneužívá a straší je.

Zdroj: iDNES, Twitter, Přehledně24, TV Nova, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články