Andrej Babiš kvůli výhružkám končí s kontaktní kampaní. Každý dostáváme anonymy, vzkazují mu ostatní politici

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: CNC/ KAREL KOPÁČ

Prezidentský kandidát Andrej Babiš ruší zbytek své kontaktní kampaně. Důvodem má být především nábojnice, kterou dostala v obálce jeho manželka. K ní se přidalo několik dalších výhružek, a Babiš se tak prý bojí o svou bezpečnost. Podle politiků se na sebe ale jen snaží upoutat pozornost.

Na mimořádné úterní tiskové konferenci Babiš uvedl, že s kontaktní kampaní do voleb končí, píše iDNES. Své rozhodnutí zdůvodnil strachem o své bezpečí. Nejprve totiž jeho manželka dostala v obálce nábojnici, teď mu prý zase přišel dopis, ve kterém mu anonym vyhrožuje zastřelením.

„Aktuální situace je už opravdu daleko za hranou toho, co jsem schopný pochopit. Vyostřuje se do šílených rozměrů. Lidé už vyhrožují nejen mně, ale také mému nejbližšímu okolí. Na twitter někdo napsal, že jediné, co je špatně na tom, že Monika dostala kulku v obálce, je to, že ji nedostala mezi oči rovnou z hlavně,“ uvedl bývalý premiér s lítostí.

Požádal o pomoc policii

Babiš informace o ukončení své kontaktní kampaně zveřejnil i na svém facebooku. Zároveň voličům oznámil, že požádal o pomoc policii. „Ostrý náboj v obálce pro moji ženu, anonymní dopis s výhrůžkou smrtí mně a teď už i vystřelená nábojnice na parkovišti u Sokolovny v Průhonicích. Zavolal jsem na policii a požádal o tzv. dočasnou ochranu,“ napsal.

Podle některých sledujících je situace opravdu vyhrocená a lidé by se nad svým jednáním měli zamyslet. „Toto je zvěrstvo nejhrubšího zrna. A i když pana Babiše spousta lidí nemusí, jde o prezidentské volby, které by měl vyhrát ten, kdo dostane nejvíce hlasů. Ale takovéto chování vůči jednomu z kandidátů tvrdě odsuzuji,“ uvedl jeden z uživatelů facebooku.

„Je mi z toho špatně, kam až jsou lidé a jejich nenávist schopni zajit! A ještě víc je mi špatně z lidí, co se tomuto smějí a nebo tomu i fandí! Přála bych jim, aby se dostali do stejné situace a báli se o svou rodinu!“ napsala pak další Babišova sledující.

Anonymy dostává každý

I když se několik voličů Babiše zastalo, podle politiků dostává anonymní výhružky v podstatě každý, kdo veřejně vystupuje. A Babiš ze sebe jen dělá chudáčka.

„Když jsem financministroval, chodily mi výhrůžky a nábojnice dost často. Policii jsem to dal jen jednou, chytili ho rychle. Nikdy jsem to ale nezveřejňoval z obavy, aby to nevypadalo, že jsem si to vymyslel, abych vzbudil lítost. Chová se tak každý, komu se to opravdu děje,“ napsal například Miroslav Kalousek na twitteru.

Jeho slova podpořila ministryně obrany Jana Černochová, která pod příspěvkem uvedla, že to dělá úplně stejně. Poslanec Michal Kučera pak má za to, že Babiš se na anonymy jenom vymlouvá. Vzdát se kontaktní kampaně je podle jeho slov jen zbabělostí.

„Další mimořádné vystoupení Andreje Babiše a další zahlcení veřejného prostoru jeho agendou. Pojďme mu na to, kolegové, už neskákat. Vždyť je to pořád dokola. A je to ubohé a trapné. Všichni, kdo vystupujeme veřejně, jsme cílem výhrůžných anonymů. Jen nemáme potřebu to zveřejňovat,“ komentovala situaci na sociální síti novinářka Světlana Witowská.

Kromě politiků Babiše za jeho jednání odsuzují i někteří občané ČR. „Každý, kdo někdy působil ve veřejném prostoru, je vystaven podobným výhrůžkám. Jen jeden se ale takhle okatě staví do role oběti a snaží se z toho vytřískat politický kapitál,“ napsal například v komentářích na Novinkách jeden z čtenářů.

Zdroj: Facebook, iDNES, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články