Miloš Zeman uvedl důvody, proč podporuje Andreje Babiše. Petr Pavel jeho slova rozporoval

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman opakovaně podpořil v prezidentské volbě Andreje Babiše. O této podpoře se vyjádřil i v pořadu S prezidentem v Lánech, kde zpochybnil zkušenosti Petra Pavla. Ten na jeho výroky reagoval s tím, že prezident neříká pravdu.

„Myslím si, že tentokrát průzkumy veřejného mínění nebyly daleko od pravdy. S jedinou výjimkou paní Nerudové, které dávaly vyšší procenta. Ale paní Nerudová si to v závěrečné fázi kampaně zkazila sama,“ ohodnotil výsledky voleb prezident v pořadu S prezidentem v Lánech.

V rámci tohoto pořadu dále prezident vysvětlil své důvody, proč podporuje Babiše.

Zeman vyjádřil podporu Babišovi

„Zaprvé. Řekl jsem několikrát, že Andrej Babiš má větší politickou zkušenost než Petr Pavel. Což je nesporně jeho výhoda. Druhý argument, který mi připadá důležitý, je fakt, že v drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják. A konečně třetí poznámka. Připadá mi trochu komické, naivní či dětinské, jestliže Petr Pavel neustále opakuje, že není vládní kandidát. Protože jestliže vás navrhne vládní koalice, tak jste samozřejmě vládní kandidát,“ uvedl a dodal, že má Pavel masivní podporu médií.

Dle Deníku N se Zeman v tomto vyjádření dopustil několika nepřesností. Jednou z nich je vyjádření o masivní podpoře. Podle Deníku N se totiž jedná jen o vyvracení Babišových lží, a nikoliv o podporu Petra Pavla. Zároveň server připomíná, že je Babiš vlastníkem vydavatelství Mafra.

Dále se Deník N zaměřuje i na politické zkušenosti, přičemž prezidentovo tvrzení prý nejde doložit existujícími důkazy. Právě na tuto nezkušenost, ale i na další řečené v pořadu reagoval v rozhovoru pro deník Blesk generál Pavel.

Diplomatické zkušenosti

„Určitě nemám možnost seznámit se s materiály o každém člověku, ale kromě armády jsem také studoval mezinárodní vztahy. Mám z nich titul na jedné z prestižních světových univerzit King’s College v Londýně. Kromě toho jsem se těm mezinárodním vztahům a diplomacii velice intenzivně věnoval poslední 3 roky své služby jako předseda vojenského výboru NATO,“ vyvrací Pavel nedostatek svých zkušeností.

Ohledně diplomatické kariéry Pavla však existuje několik otazníků, které generál sice vyvrací, ale zároveň se ukazuje, že ne všechna data vždy sedí.

Historik Petr Blažek totiž tvrdí, že Pavel nestudoval diplomacii, ale připravoval se na kariéru vojenského rozvědčíka.

„Nastoupil jsem do kurzu vojenského zpravodajství rok před sametovou revolucí. Odbornou část studia jsem dokončil v létě 1991, byl jsem tedy příslušníkem vojenského zpravodajství ne komunistické, ale už demokratické země,“ oponuje Pavel.

Dle Miroslava Kříženeckého jsme však do 30. června 1991 byli ve Varšavské smlouvě, což plně odpovídá studiu Petra Pavla. V rozhovoru tak polemizuje nad tím, zda Pavel byl, či nebyl rozvědčíkem.

„Cílem Varšavské smlouvy bylo podřídit armády členských států sovětskému velení, legitimizovat pobyt sovětských vojsk na území některých členských států, koordinace politiky a vytvoření systému kolektivní bezpečnosti v Evropě,“ uvádíme pro doplnění účel Varšavské smlouvy.

Ačkoliv tedy jsou v Pavlově životopise mezery, jeho zkušenosti ve funkci předsedy vojenského výboru NATO zpochybnit nelze.

Pavel doplňuje politické zkušenosti

„Pokud jde o moji politickou zkušenost, ta se opírá například o 3 roky, kdy jsem byl náčelníkem generálního štábu. Je to funkce na pomezí armády a politiky, protože například sestavujete mnohamiliardový rozpočet pro armádu, který musíte uhájit před ministrem financí. Pokud se budu bavit o letech v NATO, tak to byla intenzivní škola vysoké diplomacie a politiky,“ reaguje Pavel na slova prezidenta Zemana, že mu chybí politické zkušenosti, a dovává, že politické zkušenosti současného prezidenta založené na na vlivu a zákulisních machinacích ani mít nechce.

Pavel dále ve zmiňovaném rozhovoru uvedl, jak chce vést svou kampaň před druhým kolem voleb.

„Zůstanu slušný, ale budu tvrdý. Já si rozhodně nenechám líbit žádné lži, žádné osočování z něčeho, co není pravda, nebudu ale oplácet stejnou mincí, nebudu lhát. Ani nebudu kňourat nad tím, jak mi všichni ubližují, ale budu se držet faktů,“ sdělil.

Druhému kolu prezidentských voleb bude nejspíše předcházet agresivnější kampaň od obou kandidátů a Miloš Zeman k tomu uvedl velmi zajímavé stanovisko.

„Zatímco paní Nerudová prohlásila, že Andrej Babiš je zlo, z čehož implicitně vyplývá, že Petr Pavel je ráj, tak já si myslím, že svým způsobem oba dva jsou očistec,“ řekl ve zmiňovaném pořadu.

Zdroj: Hrad, Blesk, Deník N, Facebook, Wikipedia

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články