Zeman odmítl jmenovat Hladíka ministrem. Jurečka bude situaci řešit na sjezdu lidovců

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Petr Hladik
Zdroj: TOMÁŠ KRIST / MAFRA / Profimedia

Miloš Zeman již dříve uvedl, že má výhrady ke kandidátovi na ministra životního prostředí Petru Hladíkovi. Jeho slova potvrdil po včerejším jednání přímo Hladík, který na tiskové konferenci sdělil, že prezident není připravený jej jmenovat. Důvodem by mělo být jeho zapletení do brněnské kauzy ohledně privatizace bytů.

Ministryní životního prostředí byla Anna Hubáčková, která však 4. října 2022 předala premiéru Petru Fialovi svou rezignaci. Jako důvod uvedla operaci, která si vyžádá čtyři až šest měsíců rekonvalescence, kvůli níž by nemohla cestovat, a nemohla by tak vykonávat svou funkci.

Prezident Hladíka nejmenoval

Již v době podání rezignace Hubáčkové oznámil premiér, že na volné místo nominuje Petra Hladíka. Ten zodpovídal za agendu životního prostředí v Brně, a tedy má s touto oblastí zkušenosti.

Prezident po rezignaci Hubáčkové slíbil, že vzhledem k předsednictví České republiky provede výměnu bez výhrad a rychle. Prozatím se dočasným ministrem stal Marian Jurečka.

Výměna však trvala nakonec déle, protože sám premiér si nebyl nominací jistý. Předsednictví je nyní u konce a prezident již na výměnu tak nepospíchá. Na včerejší schůzce na Pražském hradě po dlouhém jednání dospěl dokonce k závěru, že Hladíka nejmenuje.

„Vedli jsme spolu poměrně dlouho debatu nad tématem řízení ministerstva životního prostředí. Debata byla poměrně obsáhlá, hluboká a konkrétní. V jejím závěru mi pan prezident sdělil, že má výhrady k mému jmenování a v tuto chvíli není připraven mě jmenovat ministrem,“ sdělil Hladík pro Novinky bezprostředně po schůzce s prezidentem s tím, že se snažil prezidentovi jeho výhrady vysvětlit.

Výhrady nejsou známé

O jaké výhrady se jedná, však neupřesnil Hladík ani mluvčí prezidenta, na kterého se obrátil server Seznam Zprávy. Ten také spekuluje, že by se výhrady mohly týkat brněnské kauzy.

Hladík působil v Brně jako náměstek primátorky a v říjnu v jeho kanceláři zasahovala policie. Pravděpodobně by se zásah měl týkat privatizace domů v Brně, za kterou je stíháno 7 lidí včetně podnikatele Michala Horkého. S tímto podnikatelem měl Hladík v minulosti několikrát jednat.

„Nepopírám, že se s ním znám, několikrát jsem s ním v kanceláři jednal, ale neměli jsme žádné osobní ani obchodní vazby,“ odmítl Hladík v rozhovoru pro iDNES zapojení do této kauzy.

Dalším z důvodů by pak mohla být skutečnost, že prý Hladík nemá dostatek odborných článků.

Jurečka za Hladíkem stojí

„Informaci od pana prezidenta beru na vědomí, nevidím však žádné zásadní důvody, proč Petra Hladíka odmítá jmenovat,“ reagoval na svém twitteru Marian Jurečka po schůzce Hladíka s prezidentem.

Na následném sjezdu předsednictva KDU-ČSL se poté sjednalo svolání celostátního výboru strany na pátek 6. ledna, kde se bude rozhodovat o dalším postupu.

Marian Jurečka své stanovisko sdělil i pro CNN Prima News. Na videu sdíleném na twitteru uvádí, že za Petrem Hladíkem stojí a nevidí důvod, proč by nemohl být jmenován.

Dále sdělil, že se na problematiku dívá tak, že personální návrhy řeší koaliční strany a poté jsou zde jasné ústavní mechanismy, jak se má postupovat, když premiér navrhne ministra a prezident jej odmítne.

Jurečka bude na sjezdu trvat na tom, aby se Hladík ministrem stal a budou k tomu hledat způsoby. Upozornil také na to, že mandát prezidenta končí za 9 týdnů a naznačil tak, že možná zvolí vyčkávací taktiku.

Koalice vyčkává

Koaliční strany se prozatím rozhodly vyčkat, jak dopadne sjezd KDU-ČSL.

„Očekávám od KDU-ČSL řešení situace,“ napsala například serveru Seznam Zprávy šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Není to pro vládu jednoduchá situace. Věřím, že KDU-ČSL brzy přijde s řešením,“ sdělil pak Vít Rakušan a stejně tak vyčkávají i Piráti.

Naopak za opoziční ANO reagovala Alena Schillerová na twitteru s tím, že: „Je to správný přístup, protože zatím nebylo vysvětleno vůbec nic. A právě proto je důležité, aby na Hradě byl silný prezident, který nebude jen sloužit vládě a plnit její rozkazy.“

Podle europoslance Tomáše Zdechovského je pak celá kauza ohledně Hladíka snahou prezidenta odlákat pozornost od soudu s Andrejem Babišem.

Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, iDNES, Twitter CNN Prima News, Twitter Alena Schillerová

Autor: Soňa Jiroutová



Související články