Pozor na klíšťata! Letošní léto je pro ně ideální. Tato oblast je nejrizikovější

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kliste
Zdroj: Shutterstock

Chladné jaro vystřídalo léto. To letošní je velmi teplé, zároveň ale také plné bouřek a dešťů. A tyto podmínky jsou podle odborníků nejdokonalejší k výskytu klíšťat, která přenášejí nepříjemné nemoci. Proto je letos potřeba si na ně dávat velký pozor.

V současné době je aktivita klíšťat velmi vysoká. Podle odborníků léto láká ven na procházky, do lesů, díky dešťům začíná brzká houbová sezona a lidé mají velkou šanci se nakazit některými z nemocí, které klíšťata přenášejí.

Ačkoli se předpokládá, že nejvíce problémů se ukáže až zhruba v prostředku prázdnin, tedy na přelomu července a srpna, už dnes statistiky dokazují, že klíšťata se připravují na válku.

Méně případů než loni. Prozatím

V Jihomoravském kraji prozatím hygienici zaznamenali 9 případů klíšťové encefalitidy. Loni to sice bylo v tuto chvíli 21, ale podmínky hovořily spíše pro zlepšení situace, kdežto letos je tomu naopak.

„Vzhledem k vlhkému létu je aktivita klíšťat vysoká. Znamená to, že si lidé mohou z vycházky k vodě nebo smíšeného lesa klidně přinést klíště,“ uvedla pro ČTK Radka Boháčová z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Klíšťová encefalitida je nemoc postihující nervový systém. Podle lékařů a vědců je s přibývajícím věkem pro člověka nebezpečnější. „Doporučujeme proto použití repelentu nebo nesedat a nelehat v porostech a nevstupovat do křovin a bylinné vegetace zejména na okraji lesa a vodních toků,“ dodala Boháčová.

Pozor také na boreliózu

Kromě encefalitidy je nejčastější nemocí, kterou klíšťata přenášejí, borelióza. „Ta způsobuje především záněty kloubů a třes v rukou. Většina hospitalizovaných případů jsou i v tomto případě osoby nad 40 let,“ upozornila hlavní hygienička.

Ačkoli Jihomoravský kraj patří k rizikovým oblastem, je třeba si dát pozor po celé republice. Pokud člověk bude dodržovat ochranná opatření, měl by se problémům vyhnout.

Podle odborníků je třeba se každý večer prohlédnout, a to i tehdy, kdy má člověk dojem, že netrávil tolik času venku. Pokud pak stanujete, prohlížejte se ráno i večer, a to především v místech, kde se drží na těle nejvíce teplo, tedy pod koleny a v podpaží.

Zdroj: ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články