Praha utratí 220 milionů korun za byty. Téměř ve všech jsou již nájemníci

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
developersky projekt praha
Zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Pražský magistrát bude nakupovat 35 nových bytů, které budou stát více než 220 milionů korun. Zastupitelé Prahy se na tom shodli ve čtvrtek, ale nebylo jednoduché tento nápad obhájit.

Na zasedání totiž zazněla otázka, jestli by nebylo lepší byty privatizovat než nakupovat nové. S tím je ale právě v Praze konec. Majitelem bytů je společnost, kterou vlastní městská část a jmenuje se Správa zbytkového majetku městské části Praha 3. Až byty Praha odkoupí, bude tak tato společnost majetek pouze spravovat.

Do bytů se nemusí investovat další velké peníze

Cenu stanovil znalecký posudek. „Měla před sebou rozhodnutí, zda byty prodat na trhu. Hlavní město totiž v Praze 3 žádné byty nevlastní,“ uvedl Adam Zábranský na otázku, jestli se vyplatí byty městu prodat.

Do bytů se navíc nemusí investovat, protože jsou v dobrém stavu, uvedl magistrát na stránkách Prahy. Navíc jsou skoro všechny obsazené, smlouvy mají nájemníci na dobu neurčitou. Pět bytů je dokonce určených pro uprchlíky z Ukrajiny, dva pak slouží jako služební.

Vystěhování nájemníků tak není na pořadu dne. „Je to výhodné pro obě strany. Praha si rozšíří bytový fond a městské části odpadne spousta administrativy, pokud by je postupně prodávala v aukcích na trhu,“ myslí si Zábranský.

„Městské byty pronajímáme zejména rodinám v bytové nouzi, seniorům, podporovaným profesím či Pražanům se zdravotním hendikepem. Naší primární snahou i nadále zůstává nová výstavba, nákup bytů je spíše okrajovým řešením,“ napsal Zábranský na facebook.

Někteří zastupitelé by raději privatizaci

Není to ale jediný projekt, který se stal skutečností. „Pražská developerská společnost připravuje bytovou výstavbu, která Praze přinese více jak 7000 nových bytů v řádu několika let,“ uvedl. Nicméně ne všichni souhlasili s tím, že se byty nakoupí.

„Nevidíme důvody, proč by je mělo město kupovat. Ať si to prodají na volném trhu, dostanou mnohem více peněz,“ řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, kterou citoval Pražský deník. Stejný názor má také Miroslav Kubíček, podle kterého „transakce ničemu nepřidá“.

„Rozprodávat byty je hrubá chyba. Města, která byty nemají, nemohou nijak pomáhat svým občanům. Městské části je rozprodávají, a tím financují svůj provoz, což je zcela neudržitelné,“ myslí si zastupitel Jan Čižinský. Právě v Praze se bydlení stává čím dál více nedostupnějším.

„Dává smysl v případě, že se naskytne smysluplná nabídka k rozšíření bytového fondu hlavního města Prahy, tuto nabídku využít. Tím spíše, že se jedná o nemovitosti, které patří společnosti ve vlastnictví městské části. Náš cíl je bytový fond hlavního města Prahy rozšiřovat, což se i tímto krokem daří,“ uvedl Jan Chabr, který je radním pro oblast správy majetku.

Zdroj: Facebook, Pražský deník, Město Praha

Autor: Raina TomanováSouvisející články