Pravá ruka Blatného byl doktor Smrt, tvrdí Babiš. O koho se jednalo?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jan blatny
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Podle premiéra Andreje Babiše bylo důvodů, proč Jan Blatný musel na pozici ministra zdravotnictví skončit, více. Jedním z nich bylo, že jeho hlavní rukou v té době byl někdo, komu Babiš říkal doktor Smrt. Řekl to ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Babiš v rozhovoru mluvil i o úspěších vlády během koronavirové krize. Zatímco si sypal v některých věcech popel na hlavu, že některé věci neudělala dobře, je přesvědčen, že první vlnu onemocnění covid-19 Česko zvládlo nejlépe ze všech zemí.

„Víte, kdo to zvládl, tu první vlnu? Češi. Tím, že šili roušky. Super. Byli jsme nejlepší na světě. Lidi, ne Babiš. Fanoušci mi poslali roušky, mám je na Úřadě vlády. Neuměli jsme si představit, jak umírali lidi v Itálii. Mysleli jsme si, že se nás to už netýká. Potom přišlo léto, Karlův most, oslava. Všichni jsme měli pocit, že už je to dobré. Ale neoslavoval jsem to na Karlově mostě,“ zhodnotil Babiš na CNN Prima NEWS.

O sílící epidemii moc mluvit nechtěl

Když se ale měli bavit o tom, jak na podzim epidemie nabrala na síle a lidé začali umírat, Babiš se k tomu moc neměl. Dle jeho slov se pouze koncem srpna minulého roku začalo ukazovat, že lidé mají rozdílné názory, což v době epidemie není dobrý úkaz.

Jako svou první chybu v rámci opatření premiér vnímá to, že otevřel obchody a maloobchody těsně před Vánoci. „Měli jsme udělat lockdown koncem ledna. Ale skutečně jsme makali, abychom ochránili lidi,“ dodal premiér ve vysílání CNN Prima NEWS.

Své v pořadu řekl i o Janu Blatném, který se funkce ministra zdravotnictví ujal po Romanu Prymulovi. „I ve zdravotnictví byli promořovači, a to byl důvod, proč jsem odvolal Blatného. Ne kvůli Sputniku, nesmysl. Bylo to kvůli tomu, že tam byl jeden jeho člověk – jeho pravá ruka – který zkrátka říkal, že je třeba promořovat. I někteří epidemiologové to říkali, dá se to dohledat,“ řekl Babiš.

Nicméně o tom, kdo byl skutečně druhá ruka Blatného, v žádném případě nechtěl mluvit. „Pan Blatný je určitě velice pracovitý, měli jsme pragmatický vztah. Jeho problém byl, že si nevzal nikoho kolem sebe. Měl tam člověka, kterého jsem nazýval doktor Smrt. Nechci říkat, kdo to byl,“ uzavřel premiér téma.

Blatný to měl nahnuté i u prezidenta

Odvolání Jana Blatného z pozice ministra zdravotnictví si přál i sám prezident Miloš Zeman. Blatný na stůl dokonce obdržel od Andreje Babiše čtyři vytýkací dopisy. Vyjádřil se o nich asi jen v jednom či dvou případech.

V lednu se mu několikrát připomněl pomocí dopisů Babiš, v dubnu i samotný prezident. V té době ale Blatného chválil, teprve po kratší době Miloš Zeman změnil svůj názor a zkritizoval Blatného i šéfku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou.

„Dvojici Zeman označil za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V, odmítáním ruské vakcíny podle něj nesli odpovědnost za zbytečná úmrtí lidí v ČR. Blatný na tiskové konferenci ke svému konci uvedl, že odvolání z čela ministerstva zdravotnictví vnímá jako politické rozhodnutí,“ píše CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články