Staronová rošáda v rezortu zdravotnictví aneb jak šel čas s jeho ministry

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vojtech Adam
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Na Pražském hradě mají dnes napilno. Prezidenta čeká přijetí rezignace stávajícího ministra zdravotnictví a jmenování toho nového. Tím se stal navrátilec Adam Vojtěch, který tuto funkci již jednou vykonával. Zda bude napodruhé úspěšnější, se teprve ukáže. Podle odborníků to ale dokazuje, že Babiš je již za hranicí svých personálních možností.

Za dobu pandemie, tedy zhruba od začátku loňského března, se na pozici ministerstva zdravotnictví vystřídalo již pět ministrů, respektive čtyři, neboť Adam Vojtěch nastupuje do funkce znovu. Právě on byl ministrem zdravotnictví, když u nás vypukla koronavirová krize.

Vojtěch rezignuje, nahrazuje ho Prymula

Ačkoliv se snažil situaci zvládat, většina opozice i novinářů mu vyčítala jakousi neprůbojnost a neschopnost postavit se Andreji Babišovi. Často byl označován za pouhou loutku právě premiéra. Když se v září loňského roku začala situace kolem pandemie zhoršovat a denně přibývalo kolem čtyř tisíc nakažených, rozhodl se rezignovat. Jako oficiální důvod tehdy uvedl, že ho řízení ministerstva zdravotnictví v pandemicky ne příliš dobré situaci neúměrně zatížilo. Na ministerstvu tehdy působil tři roky.

Téměř okamžitě byl na jeho místo povolán Roman Prymula. Bývalý náměstek a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotní péči vydržel na postu ministra zdravotnictví pouhých 38 dní. I on nakonec rezignoval. Důvodem byly jeho skandály, kdy porušoval nařízení, která sám vydával. Jednalo se o noční návštěvu restaurace a jeho přítomnost na fotbalovém zápase.

Blatný je odvolán, nastupuje Arenberger

Jeho místo získal dětský hematolog a náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný. Ani ten však v úřadu příliš dlouho nevydržel, a to necelých šest měsíců. Jako jediný však nerezignoval sám, ale byl odvolán premiérem Andrejem Babišem. Ten tehdy uvedl jako svůj důvod, že mají oba příliš rozdílné pohledy na to, jak by měl resort fungovat.

Tehdy se ovšem spekulovalo o souvislosti jeho odvolání s vakcínou Sputnik V. Tu tehdy značně proklamoval prezident Zeman. Blatný ale tehdy vydal velmi jasné stanovisko, že vakcína, která nebyla schválena Evropskou unií, se u nás používat nebude.

V dubnu tedy Blatný skončil a jeho místo získal ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ten byl ve funkci 48 dní. I on se rozhodl jako většina našich ministrů zdravotnictví, rezignovat. Jako důvod uvedl tlak na svou rodinu a mediální lynč, kterému byl v poslední době vystaven.

Tento nebývalý zájem médií o jeho osobu byl zapříčiněn jeho nejasnými majetkovými poměry. Ukázalo se, že měl chyby v majetkovém a daňovém přiznání. Často se také naráželo na jeho střet zájmů, kdy on jako soukromá osoba pronajímal prostory nemocnici, ve které byl náměstkem a pak i ředitelem. Podle Arenbergera ale bylo vše v pořádku a jedinou chybu udělal jeho účetní právě při tvorbě majetkového přiznání.

Dnes tedy do úřadu vstupuje opět Adam Vojtěch. ČTK uvedla, že prezident jej má jmenovat bez obvyklého ceremoniálu pouhým předáním jmenovacího dekretu. Většina novinových komentátorů se shoduje, že by Vojtěch mohl „vydržet“ na ministerstvu zdravotnictví až do voleb, neboť díky očkování se situace stále více stabilizuje.

Autor: Markéta Krejčí



Související články