Pravá ruka neví, co dělá levá. Politický spor kvůli penězům pro tornádem zasaženou Moravu

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
tornado smrst domy
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Peněžní dary pro postižené obce rozpoutaly politický spor, protože v dokumentu, který vytvořilo ministerstvo pro místní rozvoj, stojí, že sbírky založené na pomoc obětem tornáda budou krátit dotace, které poskytne stát.

Ministryně Klára Dostálová tak teď musí čelit obvinění ze znárodnění peněz. Vedoucí resortu nejdříve opozici nařkla ze šíření lží, nakonec ale svou chybu uznala a posléze svedla na úředníky. Nejdříve se dotace měly krátit o peněžní obnosy od pojišťoven, následně také o částky, které poslali lidé na dobročinné sbírky.

Nikdo by neměl být zvýhodněn ani potrestán tím, že nedostane peníze na opravy

Ani ve sváteční dny není ve vládě klid. Dostálová čelí obvinění kvůli znevýhodňování lidí, kteří měli dostat menší dotace od státu právě na opravy svých domů nebo bytů, které zdevastovalo tornádo, jež se přehnalo přes jižní Moravu. Potrestání tkvělo také v tom, že by nedostali peněžní dary, které posílali lidé z celé republiky. Informace přinesl server CNN Prima NEWS.

Na Twitteru se k rozdělování peněz vyjádřila jedna z poškozených obyvatelek. Stížnosti si hned všimli Marian Jurečka i Petr Fiala, kteří příspěvek komentovali. „Jsem jedna z postižených tornádem. Dnes jsem vyřizovala žádost o dotaci 2 miliony. Bylo mi řečeno, že dotace se krátí o částku od pojišťovny a dále se dotace krátí o jakýkoliv peněžní dar, který jde oficiální cestou,“ stojí v příspěvku.

Fiala odpověděl: „Takhle špatná pravidla pro pomoc postiženým tornádem snad nemohla nastavit ani současná vláda.“ Na jeho komentáře téměř ihned reagovala sama Dostálová, která ho obvinila ze lži: „Klidně mi nejdříve napište, když nebudete něco vědět. Ráda vám odpovím ještě před tím, než začnete tweetovat.“

Dostálová si to musela srovnat v hlavě, nakonec úplně otočila

Až později Dostálová přiznala chybu: „Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl.“ A zároveň tak jako viníky označila své podřízené. Přitom ale ona sama materiál předkládala vládě. Pod tlakem veřejnosti nakonec v úterý ještě vydala prohlášení.

„Ta formulace je opravdu nešťastná. Nařízení na příštím jednání vlády změníme, abyste se mohli bez obav soustředit na obnovu svých domů a nic vám to nekomplikovalo.“ S jejím tvrzením nesouhlasí také Miroslav Kalousek, někdejší předseda TOP 09. Ten ministryni Dostálovou vůbec nešetřil.

„Ten text schválila vláda, paní ministryně. Té vládě jste to předložila Vy, žádní úředníci. Je dobře, pokud své selhání napravíte, ale nesvádějte ho na úředníky, je to trapné. Když už to budete spravovat, tak odečítání pojistky je stejně nemravné, jako odečítání darů.“ Snižování dotací o peníze ze sbírek kritizoval také Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.

„Tato vláda je sice schopna čehokoliv, ale toto je skutečně brutální: miliardu, vybranou od lidí, si vlastně stáhla do státního rozpočtu a bude se tvářit, jak je hodná a jak pomáhá. Tohle je opravdu úplně jiná úroveň,“ nestačil se divit. Přírodní katastrofa na jižní Moravě mezi lidmi zvedla takovou vlnu solidarity, která tu nemá obdoby. Ve sbírkách se vybrala již více než miliarda korun.

Autor: Raina TomanováSouvisející články