Pražané se budou po městě pohybovat bez dokladu. Pozor na návštěvy příbuzných

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
prazske metro zena rouska
Zdroj: Petr Tran / Shutterstock.com

Vláda v pátek dospěla k výraznému omezení volného pohybu osob mezi okresy. Hlavní město Praha je bráno jako jeden okres, proto nebude nutné cestovat mezi jeho částmi s dokladem. Vyplývá to z nových opatření, která vejdou v platnost od pondělí 1. března. Potvrdil to i primátor Zdeněk Hřib na svém twitteru.

Kvůli pandemii koronaviru chystá vláda další opatření. Tentokrát půjde o výraznější omezení volného pohybu osob, a to po dobu tří týdnů.

Pokud bude člověk potřebovat vycestovat za hranice okresu, bude muset mít u sebe vyplněný formulář pro opuštění okresu, potvrzení od zaměstnavatele nebo čestné prohlášení.

Praha jako jeden okres

V souvislosti s těmito informacemi se začaly množit dotazy týkající se pohybu osob po hlavním městě.

„Celá Praha je v rámci nových opatření vnímaná jako jeden okres, takže za prací, na vycházku nebo zaběhat si můžete napříč městskými částmi bez nutnosti to dokládat. Pozor, je ale zakázáno navštěvovat příbuzné i v rámci okresu, pokud bydlíte odděleně a nejedná se o nutnou pomoc,“ napsal Hřib na svůj profil na twitteru.

Reagoval tak na častý dotaz občanů, kteří si nebyli některými věcmi, které z nových opatření vyplývají, jistí.

Doklad nebude nutný

Pokud tedy budou Pražené potřebovat na nákup, k lékaři, půjdou do práce nebo budou chtít vyrazit s dětmi na hřiště, mohou tak činit bez omezení na městskou část, v níž mají trvalé bydliště. Nebudou tedy u sebe muset nosit čestné prohlášení nebo jiný doklad.

Jak však řekl v sobotu mluvčí magistrátu Vít Hofman, omezení bude platit pro noční venčení psů. I v Praze bude platit venčení psů po 21. hodině pouze v oblasti 500 metrů od bydliště.

Opuštění bydliště mezi 21. hodinou a 5. hodinou ranní jinak není možné. Dále platí, že venku by se neměly stýkat osoby, jež nežijí v jedné domácnosti.

Autor: Šárka BlahoňovskáSouvisející články