Pražský Metropolitní plán vstoupil do finální verze. Chválí ho podnikatelé i UNESCO

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Metropolitni plan
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Pražané se už čtyři roky těší na svůj nový Metropolitní plán. Ten má nastínit, jakým směrem se bude podoba města dále ubírat, tedy kde se bude stavět či kde bude jezdit hromadná doprava. Plán nyní přešel do své finální fáze. Prozatím ho chválí podnikatelé i UNESCO.

Metropolitní plán je mapa, která určuje směřování Prahy jako města. Jedná se o dlouhodobou předpověď, která ukazuje, kde se bude moci v budoucnosti stavět, kde se postaví školy či nemocnice a kudy například povedou nové trasy městské hromadné dopravy.

Praha na něm začala pracovat už v roce 2018. „Troufl bych si tvrdit, že Metropolitní plán je nejvýznamnějším dokumentem pro celý rozvoj našeho města v následujících desetiletích,“ řekl tehdy podle iDNES primátor Zdeněk Hřib.

K novému plánu se vyjádřilo přes 5 tisíc lidí

Plán byl letos dokončen a na konci dubna byla v rámci Veřejného projednání vyzvána veřejnost, aby nově vznikající plán opřipomínkovala. Tato možnost nyní skončila.

„Celkově jsme obdrželi 5198 takzvaných podání, které obsahují od jedné po několik připomínek. Jsem zároveň rád, že jsme podporovali veřejnost, aby podávala i pozitivní připomínky ke změněným částem Metropolitního plánu,“ uvedl na webových stránkách Prahy I. náměstek primátora Petr Hlaváček.

„Dobrou zprávou je, že městské části podaly tento rok téměř o polovinu připomínek méně než před 4 lety. Je tedy zřejmé, že velké části požadavků již bylo vyhověno,“ doplnil ještě Hlaváček.

Insvetoři budou mít konečně jasno

Záměr aktualizovat zastaralý Metropolitní plán kvitují nejen obyvatelé, ale také potenciální investoři. Pro ty bude tvorba projektů v hlavním městě nyní mnohem jednodušší.

„Je to velmi důležitý dokument pro koncepční plánování budoucího města, které nám v poslední době trochu scházelo. Z praktického hlediska vnímáme jako velmi pozitivní zejména podporu revitalizace a zastavění brownfieldů,“ vysvětlil deníku Forbes majitel investiční skupiny Trigema Marcel Soural.

UNESCO projekt ocenilo

Zpracování plánu pochválilo dokonce i UNESCO. Zprávu její hodnotící komise obdržela česká metropole v minulém týdnu. Podle náměstka primátora hlavního města Adama Scheinherra ocenila hned několik věcí.

„Jsem velmi rád, že UNESCO také vyzdvihlo progresivní přístup hlavního města, a to i z pohledu dopravy a úprav veřejných prostranství (…) Neméně důležitě jsou vnímány kroky, které směřují ke kultivaci ulic a náměstí v památkově chráněných oblastech (…),“ uvedl na webových stránkách Prahy.

Nyní se boudou řešit poznámky občanů

Nyní tedy čeká Metropolitní plán poslední, třetí fáze. V ní budou vyhodnoceny všechny podané připomínky. Ty, které budou vyhodnoceny jako relevantní, budou do plánu zaneseny.

Pokud se bude jednat o drobné úpravy a plán zůstane prakticky zachován, bude pak předložen ke schválení Radě hlavního města Prahy. Pokud by úpravy zasáhly do plánu nějak zásadněji, jeho nová podoba by byla pak opět předložena veřejnosti, která by jej mohla znovu opoznámkovat.

Zdroj: Metropolitní plán, Praha, iDNES, Forbes

Autor: Markéta MladáSouvisející články