PRE zvýší ceny plynu i elektřiny. Zastropování tak některým lidem energie zdraží

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pre
Zdroj: Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Pražská energetika od ledna příštího roku zdraží dodávky elektřiny a plynu. Většina zákazníků tak bude platit vládou zastropované ceny. To znamená, že si oproti současné situaci velká část rodin připlatí i stovky korun.

„Pražská energetika od ledna 2023 v souladu s nařízením vlády přistoupí k takzvanému zastropování cen elektřiny a plynu pro koncové zákazníky. Ceny tak budou výrazně nižší než reálné tržní ceny odvozené z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu,“ píše PRE na svém webu.

Vláda v říjnu stanovila uvedené cenové stropy, a to 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočíst distribuční poplatky, připomíná iDNES.

O 300 korun víc

Průměrná pražská domácnost, která elektřinou neohřívá vodu v bojleru a elektřinou netopí, by po zastropování a započtení všech poplatků měla podle PRE platit kolem 1400 korun měsíčně. To je ale zhruba o 300 korun více než v současnosti.

Týkat by se to mělo zhruba tří čtvrtin zákazníků společnosti. U zbylé části by se mohly naopak ceny mírně snížit. Změny se nebudou týkat těch, kdo mají smluvně zafixované ceny. Celkově budou ceny pro zákazníky výrazně nižší, než jsou reálné tržní ceny odvozené z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu, doplňují Novinky.

„V říjnu mi přišlo vyúčtování za uplynulý rok, byla jsem ráda, že díky úspornému tarifu se mi zálohy prakticky nezvednou. Ale teď, o asi 14 později, jsem najednou dostala od PRE upozornění o tom, že zdražují a že mi pošlou nový předpis záloh. Moc tedy nerozumím tomu, proč o zdražení neinformovali rovnou,“ sdělila pro Přehledně24 paní Marie z Prahy, která je zákaznicí Pražské energetiky, ale cenu sluvně zafixovanou nemá.

Motivace k šetření

Společnost PRE dále upozornila, že se její zákazníci mohou do poloviny listopadu hlásit do programu, který je má motivovat k úsporám energií. „Domácnosti, které sníží přes zimu spotřebu elektřiny o deset procent, dostanou na zákaznický účet 1500 korun,“ říká mluvčí společnosti Karel Hanzelka.

O programu informuje také krátké video na facebooku. Tam se bohužel novinka velké podpory lidí nedočkala, většina osob totiž nerozumí tomu, proč nemůže společnost rovnou zlevnit ceny energií. „Rozumím tomu tak, že ten, co šetřil již v minulosti, tudíž víc už šetřit nemůže, má smůlu? Trochu nefér,“ napsala například jedna nespokojená zákaznice.

Vláda se zastropováním cen pokoušela lidem pomoci, ve výsledku se ale ukázalo, že v některých případech zákazníkům krok ceny naopak zvýší. Nejen u PRE se ceny zvýší některým lidem příští rok i o stovky korun měsíčně. Jak upozorňuje server Seznam Zprávy, u některých dodavatelů bude totiž strop znamenat například konec levnějšího nočního proudu.

Zdroj: PRE, Novinky, iDNES, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články