Představíme vám muže, který nově kuje pikle s Babišem. A ještě se nebojí říct, že nikoho lepšího už premiér nenašel

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ivo Vondrak
Zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Ten, kdo povede kandidaturu hnutí ANO za Moravskoslezský kraj, už v letošních sněmovních volbách kandidovat nechtěl. Hejtman Ivo Vondrák pro deník Blesk řekl, že ho Andrej Babiš nepřemlouval. Ani mu z jeho strany nebyl nabídnut žádný atraktivní post v příští vládě, pokud by ji sestavovalo hnutí současného premiéra. Co se tedy stalo?

Vondrák pro Blesk.cz uvedl informace, které mohou lidem přiblížit, jak to tedy je. Při otázce, proč se rozhodl kandidovat jako lídr ANO v Moravskoslezském kraji, Vondrák uvedl, že to celé souviselo s tím, že nikoho jiného nenašli.

Žádná tajná schůzka

Údajně prý navrhl i oslovit člověka, u kterého viděl potenciál, nakonec do toho však šel znovu sám. S Babišem se prý potkal v rámci předem domluvené schůzky ve Sněmovně a byl viděn mnoha lidmi.

Spekulovalo se, že schůzka s Babišem byla tajná. Premiér měl údajně za Vondrákem přijet až do Ostravy, ale prý dorazil proto, aby se podíval do očkovacích center. „To je taková nová cesta, jak přimět lidi k očkování,“ řekl Vondrák.

Vondrák v minulosti kritizoval ANO za to, že nadbíhá levicovým voličům. On sám hnutí viděl usazené od středu doprava. Při otázce, zda má stále tento kritický pohled, odpověděl: „Ten mám stále, ale ten je částečně determinován tím, kdo je naším koaličním partnerem. Tím neříkám, že je sociální demokracie špatný koaliční partner, ale jejich cíle a vize jsou dány jinak, než jak je vnímám já.“

Ve Sněmovně je to prý občas těžké

Podle Vondráka je Babiš svým způsobem dost specifický člověk, který vlastnil celé impérium. Společně mají na některé věci trochu jiný názor, na zbytku se většinou shodnou. Rozhodně si nemyslí, že by mezi ním a Babišem byl antagonismus.

Jeden z důvodů, proč nechtěl Vondrák znovu kandidovat do Sněmovny, je ten, že se tam často vedou monology, které jsou dlouhé, obstrukční a nemají kýžený cíl. Vondrák vnímá negativně a diskriminačně, že existují přednostní práva, která mohou zablokovat jednání Sněmovny a nedají nikomu možnost bránit se vůči osobním útokům.

Nejdůležitější je však podle něj připravit se řádně na podzim, kdy je zvýšená šance návratu pandemie. Očkování je potřeba zařídit i mimo očkovací centra. Podle názoru celé řady odborníků proběhne ještě třetí očkovací vlna, ke které nás donutí nové mutace.

Zdroj: Blesk.cz

Autor: František OlšaSouvisející články