Premiér navštívil ministerstvo zdravotnictví. Řešil se covid, pomoc Ukrajině i připojištění ve zdravotnictví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek petr fiala
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Premiér České republiky Petr Fiala v úterý navštívil ministerstvo zdravotnictví. Hlavními tématy již 6. bilančního setkání bylo zvládání uprchlické krize a koronavirus, hovořilo se ale také o proudění financí do zdravotnictví.

S ministrem zdravotnictví se setkal premiér za poslední měsíce kvůli zhodnocení práce resortu několikrát. Jeho vláda totiž čelí mnoha výzvám, a je proto třeba častěji komunikovat. A to nejen ohledně nemoci covid-19.

„Poslední, zimní i jarní omikronovou vlnu jsme zvládli bez lockdownů, zavírání škol, nebo omezování podnikání,“ cituje slova premiéra web Vlády ČR.

„Čeho si ale nejvíce vážím, že na rozdíl od našich předchůdců mluví naše vláda po celou dobu jedním hlasem. Občané nejsou svědky přestřelek ministrů v médiích,“ řekl Fiala ke komunikaci s Válkem.

„Jsem rád, že se náš resort může pochlubit skvělými výsledky nejen v plnění programového prohlášení vlády, ale i v boji s covidem, pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům i dalších oblastech. Pane premiére, vítejte!“ napsal k setkání na twitteru Válek.

Jeho slova se ale u občanů ČR nesetkala s velkým úspěchem. „Super, takže léky už jsou? Zubaři v regionech taky? Dětští psychiatři?“ ptá se někdo. „Nemohu se ubránit dotazu, zda 10 631 mrtvých s covidem od jmenování premiéra považujete skutečně za skvělý výsledek?“ rýpl si další.

Jsme vzorem pro pomoc Ukrajině

Kromě koronavirové situace řešil premiér s ministrem zdravotnictví také to, jak stát pomáhá ukrajinským uprchlíkům. „Česká republika je vzorem pomoci Ukrajině i Ukrajincům během probíhající války. Zdravotnictví v tom není výjimkou,“ řekl podle webu ministerstva zdravotnictví.

Na Ukrajinu bylo podle resortu posláno 10 kamionů s více než 900 tisíci balení léčivých přípravků v hodnotě desítek milionů korun. „Chci všechny ujistit, že kvalitní zdravotní péče je tu pro každého a ani v souvislosti s příchodem uprchlíků před válkou se nijak nezměnila,“ dodal Fiala.

Připojištění vnese do zdravotnictví více peněz

Vlastimil Válek v poslední době řeší také možnost zavedení připojištění, které by do zdravotnictví mohlo vnést více peněz. Těch podle jeho slov neproudí v současné době dostatek. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek podle Válka odhaduje, že dobrovolné připojištění přinese 1,5 až 2 procenta navíc, píše Česká televize.

Sám ministr zdravotnictví očekává, že by mohlo připojištění přinést až 5 procent financí navíc. „Odhady se samozřejmě liší, záleží na rozsahu připojištění,“ podotkl ministr.

Jeho slova doplnil i premiér Fiala, který ujistil, že všem občanům ČR se dostane kvalitní péče. „Bude zachována vysoká kvalita zdravotní péče pro všechny občany bez ohledu na to, v jaké jsou sociální a ekonomické situaci,“ uvedl.

Zdroj: Vláda ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Česká televize, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články