Premiér po návštěvě ministerstva školství: Do roku 2028 zajistíme 10 000 nových míst pro žáky. Pro školy v případě nouze zajistíme přijatelné ceny energií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir balas petr fiala
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Premiér Petr Fiala v úterý navštívil ministerstvo školství, aby s ministrem Vladimírem Balašem prodiskutoval řadu otázek týkajících se dosavadního působení současné vlády v oblasti školství. Jedním z hlavních bodů, na kterých je zapotřebí pracovat, je podle Fialy zkvalitnění pedagogické práce a zajištění dostatku míst pro nové žáky.

„Protože pozítří začíná nový školní rok a chci svou návštěvou ukázat význam a prioritu, kterou přikládá naše vláda oblasti vzdělávání,“ řekl premiér Fiala ke své návštěvě. „Pan ministr Balaš je ve funkci od konce června, ale mohu dnes s naprostým přesvědčením a jistotou prohlásit, že se mu podařilo velmi rychle proniknout do všech tajů tohoto úřadu a nemám pocit, že je tu teprve několik týdnů.“

Ke zvýšení kvality pedagogické práce chce vláda motivovat především finančně. „Chceme, aby učitelé měli minimálně 130 % průměrné mzdy, což obsahuje námi připravená novela zákona,“ uvedl premiér podle stránek ministerstva školství. Nesmí být ale opomenuta ani práce na zajištění dostatku moderních škol a na revizích rámcových vzdělávacích programů.

Vláda si v současné době stanovila za cíl zvýšit do roku 2028 kapacitu českých škol o 10 000 míst pro nové žáky. Velmi důležitou otázkou je pak samozřejmě v souvislosti s inflací a zvyšujícími se cenami energií také zajištění bezpečného a pohodlného provozu škol. Některé z nich se bojí, že budou muset letos kvůli cenám energií provozovat v zimě distanční výuku.

Přiměřené ceny pro školy

Premiér po schůzce s Balašem uvedl, že je vláda v případě největší krize připravena zajistit, aby byly školám poskytnuty ceny energií, které budou zvládat. „Když ceny neklesnou, jsme připraveni zakročit i z hlediska našeho státu,“ cituje premiéra iDNES.

„Pomoc se bude týkat státního nákupu energií a možná regulace na úrovni vlády. Zatím monitorujeme systém a jaké jsou možnosti. Víme zhruba, o kolik se přibližně bude navyšovat cena energií. Je to ale otázka, která může mít různé proměnné, může se to stále vyvíjet v závislosti na tom, jaká opatření se přijmou na státní a celostátní úrovni,“ doplnil jeho slova Balaš.

Úprava rámcových vzdělávacích programů

Pravděpodobně největší část rozhovoru byla při setkání Fialy s Balaše věnována tématu úpravy rámcových vzdělávacích programů. K tomuto bodu se premiér vyjádřil i na svém twitteru, kde také mimo jiné promluvil o investicích do vzdělávací infrastruktury.

„Při mé návštěvě ministerstva školství jsme také hovořili o investicích do vzdělávací infrastruktury, abychom splatili dluh z minulosti a zajistili moderní školy a přívětivé studijní prostředí. Cílem je, abychom do roku 2028 vytvořili nová místa pro 10 tisíc žáků,“ napsal.

„Věnovali jsme se i úpravě rámcových vzdělávacích programů. Ta by měla směřovat k tomu, že se děti ve školách budou více věnovat rozvíjení kritického myšlení, chápání světa v souvislostech a že budou pracovat s daty a informacemi. Pilotní programy chceme spustit už v roce 2024,“  doplnil premiér.

Zdroj: Ministerstvo školství, Vláda, Twitter, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články