Přes dvacet let trvající spor o vepřín v Letech je u konce. Demolice bude zahájena v následujících dnech a poté začne stavba nového památníku

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Pamatnik Lety
Zdroj: David Peltán / MAFRA / Profimedia

Dlouho diskutovaná demolice vepřína v Letech u Písku začne dnes 22. července ceremoniálem a následně 25. července faktickou demolicí. Bývalý vepřín stojí na místě, kde za druhé světové války stál koncentrační tábor pro Romy.

Namísto vepřína vznikne na daném místě památník k uctění obětí holokaustu Romů a Sintů v Čechách.

Historie vepřína

Vepřín zde byl v provozu od 70. let až do roku 2018. Je umístěn na místě, kde byl pracovně kárný a posléze sběrný tábor pro Romy. Tzv. cikánským táborem I – Lety prošlo 1309 osob a minimálně 326 z nich zde zemřelo. Většinu z obětí tvořily děti.

V roce 1943 byl proveden hromadný transport mužů, žen i dětí na téměř jistou smrt do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau a tábor byl zničen.

Na připomínku těchto událostí byl 300 metrů od místa, kde tábor stál, v roce 1995 postaven památník a v roce 1998 se pak celé místo stalo kulturní památkou. Správcem této památky je od roku 2018 Muzeum romské kultury.

Aktivistům se však nelíbilo, že památník nestojí na skutečném místě událostí, a tedy byl vepřín v roce 2018 odkoupen státem za 372,5 milion korun bez DPH. Muzeum romské kultury bylo poté pověřeno, aby zde nechalo vybudovat nový památník. Ten ponese jméno „Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.

„Památník musí také vzdělávat a informovat o historii Romů a Sintů v Čechách ve 20. století, vysvětlovat kořeny nenávisti, diskriminace a podnítit diskusi k tematice lidských práv i zlepšení vzájemného soužití,“ uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová s tím, že bude u památníku vybudováno návštěvnické centrum s expozicí a multifunkční sál.

Poslední den prohlídek

Do veřejné soutěže o demolici vepřína se přihlásilo 17 zájemců. Jejich nabídky byly posouzeny z hlediska formálního a obsahového a nakonec byla vybrána společnost AWT rekultivace, a.s.

Náklady demolice by měly být do 10 milionů a bude financována Ministerstvem kultury ČR.

„Dne 22. 7. 2022 od 13 hodin proběhne předání staveniště k rukám vítězů veřejné zakázky na demolici areálu bývalého vepřína v Letech u Písku. Tímto symbolickým aktem začíná dlouho očekávané bourání celého areálu,“ uvedla pro Romea Karolina Spielmannová, mluvčí Muzea romské kultury.

Dnes je tedy poslední den, kdy si případní zájemci mohou prohlédnout areál před demolicí, a to s pamětníky a aktivisty, kteří na místě budou.

Cesta k rozhodnutí demolice vepřína byla velmi zdlouhavá a spory se táhly od roku 1995. Rozruch vyvolalo v roce 2005 například vyjádření Václava Klause, že se nejednalo o „koncentrační tábor v tom slova smyslu“, ale o tábor „pro ty, kteří odmítli pracovat“.

Andrej Babiš v roce 2016 dokonce popřel, že tu kdy tábor byl, ale poté se od výroku distancoval. Konečné schválení pro odkup vepřína dala vláda v roce 2016.

Zdroj: Romea, Rommuz, ČTK, České rádio

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články