Jaroslav Červinka akceptoval rozhodnutí hnutí STAN a odstupuje z kandidátky kvůli nevhodným výrokům o Romech. Kandidovat však přesto bude

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jaroslav Cervinka
Zdroj: Profimedia

Kvůli nevhodnému výroku o Romech vyzval Vít Rakušan poděbradského starostu Jaroslava Červinku k rezignaci. Rakušan uvedl, že pokud tak starosta neučiní, odvolá ho. Červinka o víkendu uvedl, že rozhodnutí členů STAN respektuje a bude o něm přemýšlet. V neděli večer pak slíbil, že během pondělí doručí do stranické kanceláře sdělení o ukončení členství.

Červinka tím splnil žádost Rakušana, aby byl odvolán z kandidátky STAN do komunálních voleb. Dle CNN Prima News však Červinka nevyloučil kandidaturu na nezávislé kandidátce.

RomanoNet podá trestní oznámení

K incidentu došlo již v roce 2001 při dopravní nehodě, kterou způsobili psi patřící romskému občanovi.

„Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,“ připomněl tento incident Červinka na jednání zastupitelstva v souvislosti s důtkou, kterou za to od okresního úřadu obdržel.

Zachytily jej při tom kamery. Ačkoliv byl v té době záznam vysílán online, byl bez zvuku. I přesto vyvolal silnou nevoli mezi zastupiteli.

Na Červinkova slova okamžitě reagoval Jaroslav Miko, zakladatel občanské iniciativy ČEŠI POMÁHAJÍ a člen Československé romské unie, a vyzval Rakušana k odvolání Červinky.

Rakušan jeho výzvu přijal jako důvodnou a situaci začal okamžitě řešit. Organizace RomanoNet však nezůstane jen u tohoto vyvození důsledků a podá na Červinku trestní oznámení.

Červinka svého činu lituje a omluvil se

„Můj výrok o Romech byl hloupý před dvaadvaceti lety, kdy jsem ho řekl, i teď, když jsem na tu záležitost vzpomínal. Omlouvám se všem, koho se mohl oprávněně dotknout. Kdo mě zná a zná moje působení v čele radnice, ví, že ve skutečnosti jakoukoliv formu násilí za řešení nepovažuji. A to ani v nadsázce,“ omluvil se Červinka.

Vzhledem k politickému zemětřesení v hnutí STAN kvůli kauze Dozimetr si však hnutí nemůže dovolit žádné skandály, a tak Rakušan omluvu nepřijal a trval na exemplárním a rychlém řešení.

Červinka tak nakonec rozhodnutí STAN akceptoval a hnutí opouští. Kandidaturu v komunálních volbách však přesto v plánu má. „Zvažuji nějaké varianty. Zvedla se nějaká vlna podpory v Poděbradech, tak to zvažuji,“ řekl Červinka pro Českou televizi.

Dle Mladé fronty DNES má Červinka již shánět potřebné hlasy k registraci kandidátky.

Zdroj: CNN Prima news, Přehledně 24, Česká televize, iDNES, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články