Změňte název hnutí STAN, je zavádějící, rozčilují se starostové. Rakušan odmítl reagovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Název Starostové a nezávislí je klamavý. S takovým vyjádřením přišla dvacítka starostů, kteří poslali šéfovi STANu Vítu Rakušanovi dopis se žádostí o změnu jména hnutí. Na dopis upozornila ve čtvrtek šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Hnutí nicméně na výzvu odmítá reagovat.

STAN rozhodně změnu jména naplánuje. Podle Rakušana se rozhodně nejedná o klamání, označení Starostové a nezávislí má hnutí z jasného důvodu. „Název hnutí odkazuje ke skutečnosti, že převážná většina našich zástupců má zkušenost z komunální politiky,“ objasňuje hnutí.

„Nikdy jsme netvrdili, že zastupujeme všechny starosty, tak jako hnutí ANO (Akce nespokojených občanů) určitě netvrdí, že zastupuje všechny nespokojené občany,“ řekla mluvčí STAN Sára Beránková. Právě z ANO je ale velká většina signatářů žádosti o změnu názvu STANu.

Proč právě teď?

Hnutí STAN se v současné době potýká s problémy okolo aféry Dozimetr. Řada členů hnutí v ní nějakým způsobem figurovala a celkově kauza kazí pohled na všechny, kteří jsou jeho součástí. Starostové se tak nyní podle všeho bojí, aby se neodrazila negativita i na nich.

„Vážený pane předsedo Rakušane, dovolujeme se na vás obrátit se žádostí o změnu názvu vašeho hnutí Starostové a nezávislí. Domníváme se totiž, že je zavádějící a klamavý,“ napsala starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová za ANO.

„Podle našeho názoru název STAN naplňuje i rysy klamavé reklamy, protože vyvolává mylnou představu, že Vaše hnutí zastupuje starosty a vedení měst a obcí víc než ostatní politická uskupení,“ stojí v dopisu. To ale STAN odmítá.

„Řada z nás dlouhodobě a stále častěji nesouhlasí s politickými kroky a rozhodnutími, které Vaše hnutí činí, stejně tak s kauzami, které Vaše hnutí v posledním roce provází,“ píše se dále v dopisu. Podle CNN Prima NEWS je jasné, že jde především o narážku na kauzu Dozimetr.

Na dopis nebudou reagovat

„Ne, o změně rozhodně neuvažujeme,“ vzkázal krátce Vít Rakušan s tím, že více se k celému dopisu nebude vyjadřovat. Kromě kauzy Dozimetr upozorňuje dopis i na další problémy, které se hnutí týkají, přesto chce však STAN dopis ignorovat, odpovídat by prý jen rozvířilo problémy.

„Podle mého je to nesmysl. Doteď nikomu název nevadil a najednou by se měl měnit? STAN sice nijak nepodporuji, ale výzva ke změně zavedeného názvu mi přijde spíše jako snaha upozornit na to, že má hnutí problémy. Je to poměrně trapná a očividná cesta,“ komentuje situaci pro Přehledně24 třiatřicetiletá Aneta ze Sedlčan.

„Věříme, že naší žádosti budete i jako bývalý starosta města Kolín rozumět. Domníváme se, že ani vám by se tehdy nelíbilo, kdyby si vaši práci přivlastňovalo politické uskupení, které na ní nemá žádnou zásluhu,“ vzkázali starostové Rakušanovi v závěru dopisu.

Zdroj: Novinky, iDNES, CNN Prima NEWS, Deník N, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články