Prezident jmenoval nové členy Rady ČNB. Viceguvernérkou se poprvé stala žena

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceska narodni banka
Zdroj: Profimedia

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu jmenoval nové členy Rady České národní rady. Konkrétně jde o novou  viceguvernérku, kterou je předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová, dalšími novými členy rady se pak stali analytička Hospodářské komory a poradkyně premiéra Karina Kubelková a ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

Podle premiéra Petra Fialy jsou všichni tři noví členové rady velmi zkušenými odborníky, kteří si pozici rozhodně zasloužili, ministr financí Zbyněk Stanjura pak doplnil, že je pro něho podstatná především kontinuita a předvídatelné jednání ČNB.

O jmenování členů informoval Pražský hrad. Dva ze tří jmenovaných už v minulosti členy rady byli, Zamrazilová v letech 2008 až 2014 a Frait mezi roky 2000 až 2006. Třem členům rady naopak ke konci června končí jejich funkční období.

Nahradí jiné členy

Jak informuje ČTK, noví členové v Radě ČNB od července nahradí tři stávající. Těmi jsou Jiří Rusnok, Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda. Za vicepremiéra Nidetzkého nastoupí Zamrazilová. Rusnoka, který byl guvernérem, nahradí nedávno jmenovaný Aleš Michl.

Ten je stávajícím členem Rady ČNB a Zeman ho do funkce jmenoval 11. května. Členy, kterým na konci června končí šestileté funkční období, se rozhodl prezident znovu nejmenovat a nahradit je raději novými tvářemi, které podle jeho slov splňují veškeré požadavky pro tuto funkci.

Boj s inflací

Při jmenování nových členů Rady samozřejmě došlo i na slova o inflaci, kterou v současné situaci České republika řeší a právě ČNB je jedním z hlavních aktérů, kteří se musí podílet na plánu, který její růst opět zastaví. Podle prezidenta má banka kromě zvyšování úrokových sazeb i jiné možnosti.

„Mám tím na mysli jak kurzové operace, respektive operace s devizovými rezervami i operace další. To už ovšem bude záležet na rozhodnutí nové rady,“ nechal se slyšet. Nenahraditelnou roli při řešení situace s inflací bude mít ČNB i podle Fialy.

„Proto oceňuji jmenování těchto tří nových členů bankovní rady. Jde o zkušené odborníky. S Evou Zamrazilovou a Karinou Kubelkovou jsem měl možnost osobně spolupracovat a mohu potvrdit, že se jedná o rozumnou volbu pro nadcházející nelehké období,“ objasnil.

Zamrazilová se stala první ženou ve funkci viceguvernéra a při jmenování v závěru uvedla: „Velice děkuji současné bankovní radě, která včas rozpoznala povahu inflace a začala s ní včas bojovat. Současná situace vyžaduje hlubší analýzu a další krok musí být pečlivě zvažován.“

Zdroj: Pražský hrad, ČTK, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články