Prezident Miloš Zeman i přes pozitivní test na covid jmenoval premiéra. Dělila je průhledná stěna

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Profimedia

Od voleb uplynulo už padesát dní a konečně má Česká republika nového premiéra. Jmenován byl Petr Fiala, ale celý slavnostní akt proběhl za přísných hygienických podmínek.

Když se podíváte na snímky ze jmenování, možná vám to bude připomínat nějaký špatný film. Miloš Zeman musí sedět za skleněnou stěnou, z níž mluví na ostatní. Prezident byl totiž v minulém týdnu pozitivně testovaný na koronavirus, ale chtěl, aby jmenování proběhlo.

Nová vláda bude do poloviny prosince

Petr Fiala si přál, aby nová vláda byla jmenována do poloviny prosince, nakonec to vypadá, že se toho i dočká. „Sám jsem tuto funkci vykonával kdysi dávno po čtyři roky a řídil jsem se při tom dvěma zásadami. Vážit si lidí, kteří v životě něco dokázali, a nevážit si žvanilů, za nimiž není viditelná práce, ale kteří zato radí druhým, jak oni mají pracovat,“ řekl Zeman.

Po jednání s prezidentem se vyjádřil také nový premiér Fiala. Vyznal občany, aby se nechali očkovat a ti, kteří to ještě neudělali, ať zváží, jestli stojí za to mít těžký průběh nemoci, a očkovat se nechají. Fiala má sice výhrady k opatřením, která jsou aktuální, ale budoucí koalice i tak nepodpořila zrušení nouzového stavu.

Fiala ale nepochopil, proč je zákaz vánočních trhů, přitom jsou například farmářské normálně otevřené. Česko má tedy nyní dva premiéry, Fialovi sám Babiš pogratuloval. Fiala je prozatím bez své vlády, Babišova vláda je v tuto chvíli v demisi.

Jmenování Petra Fialy ale vypadlo jako ze sci-fi filmu. Prezident se totiž minulý týden vrátil z nemocnice do Lán, ale ve čtvrtek měl pozitivní test na koronavirus, a znovu se proto vrátil do Ústřední vojenské nemocnice. V Lánech tak jmenování probíhalo netradičně.

Jmenování vypadalo jako scéna ze sci-fi filmu

Prezident byl za průhlednou stěnou, přivezli ho do ní ošetřovatelé v oblecích, které se používají v nemocnicích při kontaktu s nakaženými pacienty. Kromě prezidenta Zemana a Petra Fialy byli přítomni také Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš.

Všichni přítomní museli mít respirátor třídy FFP3 a také byli testováni. Všechny předměty musely být dezinfikovány. Fiala povede novou vládu složenou ze zástupců ODS, KDU-ČSL, TOP09, Pirátů a STAN. Opřená bude o 108 poslanců.

Volby vyhrála koalice SPOLU, kterou Fiala vede. V neděli večer ještě musí Starostové a nezávislí rozhodnout o tom, kdo bude budoucím ministrem průmyslu místo Věslava Michalika. Ten se vzdal nominace.

„Mám s Petrem Fialou dohodu, i s hradní kanceláří, že jméno toho člověka přednostně předám dnes večer a stejně tak budu informovat Hrad,“ řekl pro CNN Prima NEWS Vít Rakušan. „Já myslím a budu o tom přesvědčovat pana prezidenta, že v zájmu všech je, aby tu co nejdříve byla nová vláda.“

Fiala si trvá na všech jménech, která uvedl do vedení resortů. Prezident měl k některým výhrady, ale Fiala na své nominaci nic měnit nebude. „Když se to nestane, určitě se s tou situací vypořádám,“ odpověděl na otázku, co bude dělat, když Zemana nepřesvědčí.

Zdroj: idnes.cz, CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články