Prezident se vyjádřil jasně: Pokud projde zákon o manželství pro všechny, budu ho vetovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zeman Miloš
Zdroj: Profimedia

Pokud bude přijat zákon umožňující manželství stejnopohlavních osob, prezident Miloš Zeman ho bude vetovat. Naopak by podpořil, aby se do Ústavy dostal zákon, který jasně označí manželství jako svazek muže a ženy. Svá slova prohlásil při návštěvě maďarské prezidentky Kataliny Novákové.

„Rodina je svazek muže a ženy. Tečka,“ nechal se prezident slyšet. „Pokud takový zákon opravdu dostanu na stůl, budu ho vetovat, protože nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy,“ objasnil s tím, že by tak mělo být zakotveno i v Ústavě.

Návrh na změnu zákona, který by umožnil sňatky osob stejného pohlaví předložili poslanci pěti stran. Z KDU-ČSL a SPD ho nikdo nepodpořil. Prezident uvedl, že stejnopohlavním párům náleží všechny výhody klasického páru, nemělo by se ale jednat o stejný pojem.

Velké rozdíly

V tomto ohledu se Miloš Zeman ovšem mýlí. Registrované partnerství totiž řadu výhod z manželství lidem nedává. Nemají například nárok na vdovský důchod, na změnu jména během svatby, nevzniká jim nárok na společné jmění a nemají možnost si osvojit dítě.

„Pokud bude předložen návrh změny Ústavy, kde bude manželství definováno jako vztah muže a ženy, bezesporu ho podpořím,“ řekl Zeman, který podle pronesených slov pravděpodobně nemá ani tušení, jaké jsou mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím rozdíly.

Zeman svou obhajobu manželství jako vztahu muže a ženy podle iDNES postavil na rození dětí. Podle jeho slov je totiž od slova rodit odvozeno slovo rodina. A k plození dětí u párů stejného pohlaví nedochází. „Zatím jsem si nevšiml, že by ve stejnopohlavních párech k rození dětí docházelo,“ prohlásil.

Pouze dvě pohlaví

Zeman je v některých ohledech hodně konzervativní a dovolil si tak vyslovit i myšlenku, že ti, kdo tvrdí, že existuje více než dvě pohlaví, se mýlí. Podle jeho slov je to jen nesmysl dnešní doby. „Já jsem, třebaže jsem počítal velmi pečlivě, zatím zjistil pohlaví pouze dvě. A u toho zřejmě do konce svého života zůstanu,“ řekl.

Sdružení Jsme fér, které usiluje o rovná práva pro všechny a které se už delší čas snaží bojovat za manželství pro všechny, se k prezidentovým slovům vyjádřilo s lítostí: „Slova odmítnutí prezidenta republiky, který při svém zvolení slíbil, že bude společnost hlavně spojovat, nás skutečně mrzí.“

„Jeho výroky bohužel zraní hlavně tisíce gay a lesbických rodin s dětmi, které mají být právoplatnými občany a občankami naší země,“ říkají zástupci organizace. Zatímco lidovci spolu s prezidentem jsou pro ústavní ukotvení manželství jako pojmu označujícího vztah muže a ženy, například ANO či STAN naopak bojují za to, aby bylo manželství zavedeno skutečně pro všechny.

Zdroj: Česká televize, iDNES, ČTK, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články