Přípravy na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary vrcholí. Začíná již příští týden

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
kviff
Zdroj: josefkubes / Shutterstock.com

Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná 1. července a potrvá do 9. července. Jako každý rok se na tuto událost chystá mnoho filmařů, českých i zahraničních celebrit i filmových nadšenců. V hlavním programu bude soutěžit třiatřicet filmů.

Karlovarský festival představuje tituly vybrané do dvou soutěžních sekcí a sekce Zvláštní uvedení. Mezi třiatřiceti tituly uváděnými ve světových (27), mezinárodních (3) a evropských (3) premiérách budou k vidění filmy z pěti světadílů.

Třináct tvůrců snímků zařazených do letošního hlavního programu už v minulosti v Karlových Varech soutěžilo, zatímco pro své debuty si MFF KV vybralo hned devět režisérů a režisérek, uvádí oficiální web festivalu.

Hlavní ceny festivalu

„Z přibližně patnácti set přihlášených filmů jsme s kolegy vybrali tři desítky zbrusu nových kinematografických děl, která komplexním způsobem odrážejí náš vkus. Ten vychází z přesvědčení, že smysluplná provokativnost a snaha zkoumat nové cesty filmového vyjadřování se nemusí vylučovat s diváckou vstřícností,“ řekl umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Porota festivalu ale neoceňuje jen filmy a jejich tvůrce, ale i herce a jejich herecké výkony. Letos křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme osobně herec Geoffrey Rush, Cenu prezidenta festivalu pak obdrží herec Benicio del Toro a český herec, dramatik, scenárista a režisér Bolek Polívka.

Slavná soška pro oceněné

Tyto typické křišťálové glóby v obětí půvabné ženské siluety již po 22 let vyrábí karlovarská sklárna Moser.

„Původní cena Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary měla tvar typické karlovarské oplatky, která byla umístěna v krabici od filmu. Kvůli svému tvaru byla nepraktická a jen těžko uchopitelná, což občas dokonce komplikovalo hladký průběh slavnostních ceremoniálů. Nejužší tým MFF KV se proto v roce 2000 shodl na změně, jejíhož návrhu se ujal Tono Stano,“ uvádí sklárna v tiskové zprávě.

Naše paní doktorka

Letošní ročník je ale trochu zahalen smutkem. Poprvé od svého vzniku se bude konat bez Evy Zaoralové. Ta byla zpočátku uměleckou ředitelkou festivalu, posléze uměleckou poradkyní festivalu a tradičně zasedala v porotě soutěžních sekcí. Zaoralová zemřela letos v březnu ve věku 89 let.

Jako poctu Evě Zaoralové je u hotelu Thermal umístěna výstava jejích fotografií spojená s jejími vzpomínkami.

„Jako vzpomínku na Evu Zaoralovou uvede karlovarský festival ve svém programu film Federica Felliniho Silnice, který sama označovala za klíčový pro svůj vztah k filmu, k italské kinematografii i pro své další profesní směřování,“ uvádí web festivalu.

Zdroj: KVIFF, Moser

Autor: Veronika HolcováSouvisející články