Ve čtvrtek začal slavný hudební festival Smetanova Litomyšl. 64. ročník zahájil Adam Plachetka se Slovenskou filharmonií

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
smetanova litomysl
Zdroj: Radek Kalhous / MAFRA / Profimedia

Festival Smetanova Litomyšl trvá až do 5. července a nabídne spoustu koncertů se skvělými umělci z Česka i zahraničí. Letos to nebude jen o opeře, festival nabídne komorní díla, orchestrální skladby, duchovní a chrámovou hudbu i moderní žánry.

Smetanova Litomyšl je mezinárodní operní festival, který se koná od roku 1949 na přelomu června a července v Litomyšli, rodném městě skladatele Bedřicha Smetany, případně též v okolí. Je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a zároveň patří k největším pravidelně konaným festivalům klasické hudby v Česku.

Koncert s přáním lepších zítřků

Zahajovací koncert proběhl na zámeckém nádvoří ve čtvrtek 9. června a na programu byla díla třech velikánů klasické hudby: Bedřicha Smetany, Gustava Mahlera a Antonína Dvořáka. Pod taktovkou Daniela Raiskina zahrála Slovenská filharmonie Bratislava a vokálních sólových partů se skvěle zhostili slovenská diva Jana Kurucová a česká operní hvězda mezinárodní velikosti a rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka.

Letošní festival trvá 27 dní a nabídne divákům přes čtyřicet pořadů hlavního programu. Mimo jiné budou k vidění i tematické výstavy a k nahlédnutí bude rodný byt Bedřicha Smetany, historické centrum Litomyšle i zámek a mnoho dalšího.

A znovu láska

Dramaturgií letošního ročníku je verš „A znovu láska“ z pera básníka Jana Skácela.

„Letos bude obsah hodně o lásce, o radosti a také o naději, kterou všichni hodně potřebujeme. Pro někoho to může být poselství Händelova Mesiáše, pro jiné úchvatný popis naší krajiny v symfonické básni Bedřicha Smetany Z českých luhů a hájů, pro mne to představuje finále páté Čajkovského symfonie, které je apoteózou lidského vítězství nad osudem,“ vysvětluje na webu ČT24 dramaturgický záměr festivalu jeho dramaturg Vojtěch Stříteský.

Tradiční uvedení velkých operních představení bude letos zásadně omezeno kvůli chystané rekonstrukci zámku. Částečně je nahrazují galakoncerty všech tří národních divadel a neméně zásadní je nastudování opery Antonia Vivaldiho Il Farnace nebo premiéra díla Lenky Noty a Olgy Sommerové Jsem kněžna bláznů.

I děti si přijdou na své, pro ně se totiž mimo jiné bude hrát Perníková chaloupka od Jana Kučery.

Současnou hudbu a moderní žánry divákům představí Barbora Poláková, Kateřina Marie Tichá a Bandjeez nebo Ondra Ruml. Vojtěch Dyk a B-Side Band tentokrát vystoupí v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava a představí se také Emil Viklický a Jazz Dock Orchestra nebo Antonio Andrade Flamenco Company Málaga a další.

Zdroj: Smetanova Litomyšl, ČTK, ČT24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články