Přišla pravá zima. Očekávat můžete sníh i mráz, a to nejen na horách

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
dopravni nehoda zima snih
Zdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedia

Českou republiku tento týden čeká opravdu zimní počasí. Budou nejen nízké teploty, ale také napadne spoustu nového sněhu. Teploty se budou pohybovat kolem nuly.

Noční teploty se dostanou až na minus čtyři stupně, přes den bude teplota kolem nuly. Pokud bude malá oblačnost, teploty se ale mohou dostat níže. Meteorologové přinesli týdenní předpověď, ve které upozorňují na možné komplikace spojené s počasím.

Konečně je tady zima, teploty budou pod nulou

Teploty se sice budou pohybovat kolem nuly, ale můžete očekávat, že pokud přijde husté sněžení, mohou se dostat níž. V následujících dnech tedy můžete očekávat, že se neohřejete. Tyto teploty, které meteorologové uvedli, jsou ale normální na tohle období. Uvedl to na svém Facebooku Český hydrometeorologický ústav.

Oteplí se na konci týdne, ale nečekejte vysoké teploty. Teplotním normám se bude vymykat například sever Švédska, kde se teploty mohou dostat až na minus 25 stupňů. Normální teploty v zimě jsou tu přitom okolo pěti stupňů pod nulou.

Přes Česko proudí chladný vzduch už od čtvrtka, o víkendu na horách napadla spousta sněhu. Bílou peřinu mají ale také v Praze a okolí. Sněžení se dá očekávat i v tomto týdnu, a to hlavně na horách a na východě Čech, jak uvedla ČTK.

Nejvyšší denní teploty se v pondělí budou pohybovat mezi minus dvěma až plus dvěma stupni. Na horách to bude kolem minus pěti, rozptylové podmínky budou dobré, jak uvedla ČHMÚ na svých stránkách. Podobně to bude vypadat také v úterý.

Těšit se můžete na sníh i vyšší teploty

Noční teploty se mohou dostat až na minus pět stupňů, při zmenšené oblačnosti můžete naměřit ještě o tři stupně méně. Foukat bude jen slabý vítr. I v úterý budou rozptylové podmínky dobré.

Sněžit sice bude pouze ojediněle, ale mohou se tvořit mrznoucí mlhy, a to hlavně po ránu. Uprostřed týdne bude také více foukat, na jižní Moravě se vítr může dostat až na rychlost 54 kilometrů v hodině.

Ve čtvrtek a pátek můžete na většině území očekávat zataženo až oblačno a bude také hodně sněžit. V nižších polohách pod 400 metrů se sníh bude míchat s deštěm. Noční teploty se měnit nebudou, stále budou mezi minus jedním až minus pěti stupni.

Víkend bude ve znamení vyšších teplot, na začátku příštího dne meteorologové očekávají až šest stupňů nad nulou. Pokud budete mít možnost, můžete vyrazit na lyže nebo běžky, postupně se otevírají lyžařské areály v největších střediscích.

Zdroj: Facebook, ČTK, ČHMÚ

Autor: Raina TomanováSouvisející články