Prostory pro uprchlíky nabídnuté v březnu Hradem stále nejsou využity. Bylo třeba je dovybavit nábytkem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Prazsky hrad
Zdroj: 4H4 Photography / Shutterstock.com

V půlce března oznámil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, že byly vybrány dva byty, které budou poskytnuty Charitě ČR, aby zde ubytovala uprchlíky. Na výzvy politiků, aby byly využity prostory Hradu nebo Lány, reagoval Hrad vyjádřením, že to nelze z bezpečnostního hlediska. Uběhlo přes padesát dní a byty stále neobývají žádní uprchlíci. Důvod je prostý, byty bylo třeba dovybavit.

Nyní došlo k posunu a tento týden by se do jednoho z bytů mělo nastěhovat sedm lidí. Pro iRozhlas to potvrdila Jarmila Lomozová, zástupkyně ředitele Arcidiecézní charity Praha. Druhý se stále připravuje.

Byly vytipovány dva byty Na Opyši

V půlce března prohlásil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, že v objektu zvaném Klárovy vily Na Opyši jsou k dispozici dva větší byty, které budou nabídnuty Charitě ČR.

Tento objekt spravuje Kancelář prezidenta republiky a měl tedy již v březnu sloužit jako ubytování pro uprchlíky. Minimálně to tak vypadalo dle sdělení mluvčího. „Konkrétní kroky k ubytování uprchlíků z Ukrajiny budou provedeny v nejbližších dnech.“

K této nabídce mělo dle tiskové zprávy Pražského hradu dojít na základě žádosti prezidenta Miloše Zemana, který pověřil Vratislava Mynáře, aby našel v objektech spravovaných Hradem možnosti ubytování pro uprchlíky.

„Bezpečnostní složky státu vyloučily objekty, které se nacházejí v bezpečnostním perimetru Pražského hradu a zámku v Lánech,“ stojí v tiskové zprávě.

Vybrané byty by svou dispozicí měly být vhodné zejména pro maminky s dětmi.

K ubytování uprchlíků v nemovitostech Hradu vyzývali někteří politici. „Jen mě tak napadlo: Kolik maminek s dětmi by mohlo bydlet na zámku v Lánech? I školní třída by tam šla zřídit. Za prací lze dojíždět do Kladna i do Prahy…,“ uvedl v březnu na twitteru třeba Miroslav Kalousek.

Objekt Klárova vila je známý tím, že zde sídlí spolek Přátelé Miloše Zemana, který financoval předvolební kampaň prezidenta. Za nájem v těchto prostorech platil Hradu nájem ve výši 5 291 korun. Smlouva vypršela v roce 2019, ale spolek zde stále má uvedené sídlo, ačkoliv novou smlouvu nepodepsal.

Byty musela Arcidiecézní charita Praha dovybavit

Proč tedy nedošlo k ubytování uprchlických rodin již v březnu? To nyní vysvětlila zástupkyně ředitele Arcidiecézní charity Praha Jarmila Lomozová. Byty totiž bylo třeba nejdříve dovybavit.

„Šlo o nábytek, postele, v jednom z bytů se pořizuje i kuchyňská linka. Došlo k drobným pracovním úpravám,“ uvedla pro Radiožurnál.

Server iRozhlas se proto obrátil na Hrad s dotazem, proč nedovybavila byty Kancelář prezidenta. Odpovědi by se daly nazvat přehazováním horkého bramboru.

Mluvčí Vít Novák podle serveru totiž odkázal na Jana Pastora, která je mluvčím Správy Pražského hradu. Ten zase odkázal na Kancelář prezidenta republiky. Právě ta prý dala pokyn předat byty v takovém stavu.

Vít Novák však úpravy bytu potvrdil. „Bylo potřeba provést dílčí úpravy prostor, aby tomuto účelu vyhovovaly,“ uvedl pro Radiožurnál. „Bylo též nutné prostory vybavit, k čemuž dopomohla i sbírka, do které se zapojili zaměstnanci kanceláře, Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány,“ dodal.

Druhý byt je zatím ve fázi příprav a dle Lomozové bude k dispozici až za pár týdnů.

Zdroj: Pražský hrad, iROZHLAS, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články