První část opravy Barrandovského mostu je hotová. Pro řidiče na něm přibyl nový pruh

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Barrandovsky most
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

První fáze oprav na Barrandovském mostě bude ukončena už po tomto víkendu. V pondělí se bude ještě odstraňovat provizorní dopravní značení, v úterý už ale budou moci řidiči bezpečně projet. Datum otevření mostu se několikrát posouvalo, naposledy se předpokládalo, že se důležitý dopravní uzel otevře až po 22. říjnu.

Barrandovský most je velmi důležitá dopravní tepna. Jeho velmi náročná oprava tak byla rozdělena do 4 etap, které budou s přestávkami probíhat ještě další tři roky.

Stavbu provázely průtahy

První etapa oprav jedné z nejvytíženějších silnic v Praze začala v polovině května. Fima Porr, která rekonstrukci provádí, se zavázala, že veškeré práce na mostě ukončí do 2. září. Jak už to ale u podobných staveb bývá, práce se hned několikrát zdržely.

K první prodlevě od původního plánu došlo na začátku srpna. Firma tehdy zjistila, že asfalt sahá do mnohem větší hloubky, než se původně plánovalo. Firma se i kvůli tomu rozhodla použít novou technologii s vysokohodnotovým betnem, která má prodloužit životnost mostu o desítky let.

Auta se na most dostanou v úterý

Zatímco toto první zdržení, které mělo trvat 27 dní, magistrát hlavního města ještě respektoval, druhé už nikoliv. To firma ohlásila na začátku tohoto měsíce. Dokončovací práce se tak měly opět posunout. Předání stavby tak bylo místo na konec září ohlášeno na 22. října.

Firma to ale nakonec stihla dříve. Most tak bude provozuschopný už od úterý 18. října. Informoval o tom zpravodajský web iDNES. Na svém facebooku to potvrdil také náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

„V neděli s TSK Praha dokončíme první etapu rekonstrukce Barrandovského mostu a od pondělí se bude dát na mostě jezdit všemi pruhy. V noci z pondělí na úterý ještě uklidíme zbytek provizorního dopravního značení a bude úplně hotovo,“ uvedl.

Lidé stavbu povětšinou chválili

Ačkoliv si někteří lidé v komentářích na průtahy stěžovali, většina lidí byla rychlostí opravy spokojena. „Skvělá práce! Zácpy byly stejné jako při běžném provozu, čekala jsem apokalypsu a nic takového se nekonalo,“ napsala jedna z komentujících.

„Skvělá práce. Nejen Barrandovský most, ale desítky malých vylepšení i pro pěší,“ napsala Jana. „Prsili jste se, jak to dáte za 3 měsíce. Místo toho je to za měsíců 5. To znamená o 66% prodloužení časové dotace na projekt,“ myslí si naopak diskutující Zdeněk.

Pro pěší i pro řidiče je připravena řada novinek. Zřejmě tou nejzásadnější je vytvoření levého odděleného pruhu. Ten je určený pro lidi jedoucí z centra, auta v něm nebudou podle Novinek moci přejíždět z pruhu do pruhu. Benefitem jim bude zvýšena rychlost stanovená na 80 kilometrů za hodinu.

Zdroj: iDNES, Přehledně24, Facebook, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články