Ptačí chřipka opět udeřila v Česku. Nákaza se potvrdila u dvou uhynulých labutí na Písecku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ptaci chripka
Zdroj: Profimedia

Státní veterinární správa ve čtvrtek potvrdila podezření na nákazu virem subtypu H5N8 u dvou volně žijících labutí na Zlivickém rybníku. Je to zhruba rok, co se toto onemocnění u nás naposledy objevilo. Státní veterinární správa i ministr zemědělství vyzývají chovatele drůbeže, aby zabezpečili své chovy, aby se k nim nemoc nedostala. Na vir označovaný jako ptačí chřipka totiž není lék, jediným způsobem zastavení jeho šíření je likvidace celého chovu.

Loni, když se potýkala Česká republika s ptačí chřipkou, jednalo o výskyt pouze v komerčním chovu drůbeže a bylo kvůli němu vybito zhruba 137 000 ptáků.

U volně žijících ptáků byla nemoc naposledy potvrzena v roce 2017, ale i zde pak došlo k rozšíření do soukromých chovů. V České republice bylo tehdy téměř 40 ohnisek nákazy.

U labutí byl prokázán subtyp choroby H5N8, jehož přenos na člověka nebyl nikdy prokázán. Tedy na rozdíl od subtypu H5N1.

Pro ptačí populaci je to ovšem onemocnění velmi závažné, a pokud se dostane do komerčního chovu, znamená to téměř vždy jeho naprosté vybití.

Nutné je ochránit komerční chovy

I z tohoto důvodu se v pátek sejde krizový štáb ministerstva zemědělství. Prioritou bude zabránit přenosu právě do soukromých chovů.

„Chovatelé by proto měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků. Je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Kromě chovatelů by měli být obezřetní také občané, kteří by v této oblasti našli uhynulé ptáky. Ředitel Státní veterinární správy radí uhynulá zvířata nesbírat a kontaktovat příslušnou krajskou veterinární správu.

Vir z Hongkongu omezuje náš export drůbeže

Takzvaná ptačí chřipka byla prokázána poprvé v roce 1997 v Hongkongu. Rozšířila se nejprve po Asii, a nakonec expandovala do celého světa. Virus se do chovů šíří především trusem volně žijících ptáků.

Česká republika se již několikrát potýkala s omezením obchodu s drůbeží právě kvůli ptačí chřipce. Naposledy to bylo v loňském v roce, kdy s námi omezilo obchod Rusko, Ukrajina, Filipíny, Tchaj-wan, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Hongkong, Maledivy a Peru.

Autor: Markéta Krejčí



Související články