Ptačí chřipka v České republice sílí. Likvidace 750 tisíc slepic povede ke zvýšení již tak vysoké ceny vajec

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vejce
Zdroj: chaipanya / Shutterstock.com

Na konci loňského roku bylo objeveno ohnisko ptačí chřipky v největším tuzemském velkochovu v Brodu nad Tichou v Plzeňském kraji. Nákaza se bohužel prokázala ve všech halách společnosti Česká drůbež, a bylo proto nutné usmrtit 750 tisíc slepic. Povede to ke zvýšení již tak vysoké ceny vajec.

Jak uvádí server Novinky, velkochov tvoří 15 % slepic, a jedná se tedy o velký zásah do tuzemské produkce vajec. Společnost navíc neví, jak dlouho bude výpadek produkce trvat.

Ohniska se šíří

Původní zprávy mluvily o tom, že bude utraceno „jen“ 120 tisíc slepic z jedné haly. Nákaza se ale bohužel prokázala i v dalších halách.

„Evidujeme ale hromadné úhyny ve zbylých prostorách, takže jde evidentně o šíření ptačí chřipky. Proto je nutné utratit celý chov,“ potvrdil verdikt mluvčí společnosti Petr Majer.

Dle jednatele společnosti Zdeňka Pašeka je tato situace pro společnost velkým neštěstím a neví, jak se nákaza do hal dostala. Bude se nyní čekat na vyjádření epidemiologů.

Utracení 750 tisíc slepic s sebou dle Majera ponese velkou personální a logistickou zátěž a bude zahrnovat i likvidaci milionů vajec.

„Zatím jsme škody nepočítali, ale půjde o desítky, možná i stovky milionů korun,“ odhaduje Pašek.

Společnost Česká drůbež není jediná, u které se objevilo ohnisko. Nejnovější ohnisko se dle Novinek nachází v malochovu drůbeže v obci Újezdec u Luhačovic a ohnisek přibývá.

„Potenciální přenos skrze konzumaci masa nebo vajec nebyl zaznamenán nikde na světě,“ dodal k situaci mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Cena vajec poroste

Dle televize Nova v Česku roste spotřeba vajec. Zároveň se spotřebou rostla v minulých měsících i jejich cena. Ta vzrostla za necelé dva roky o 80 %.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že chovatelé zdražili výrobu z 1,94 Kč na 2,61 Kč. Prodejci následně ve stejnou dobu zdražili z lednových 2,94 Kč na 4,50 Kč.

Aktuální ohniska ptačí chřipky a likvidace slepic může vajíčka dále zdražit. Vliv na to bude mít skutečnost, že bude třeba dovážet mnohem větší množství vajec než doposud.

„Vajec bude méně a Česká republika není soběstačná, co se týče produkce vajec. Asi z jedné pětiny jsme závislí na dovozech ze zahraničí,“ uvedl již v listopadu Jan Pozdílek z podniku pro výrobu vajec v Kosičkách.

„Já očekávám, že bezprostředně navýšení cen nebude nijak dramatické, ale pokud by v České republice těch ohnisek nákazy bylo více, tak samozřejmě pak můžeme očekávat navýšení ceny v následujícím měsíci v řádu 5 až 10 procent,“ řekl pro televizi Nova ekonom Martin Pělucha.

Vývoj ceny dále ovlivňuje fakt, že se s ptačí chřipkou potýkají i ostatní evropské země. Cenu ovlivní i samotní zákazníci, kteří mohou podlehnout panice a začít se předzásobovat. K panice však dle odborníků není důvod.

„Cena vajec je jedna věc, ale zdraží se kvůli tomu i všechny další potraviny, jejichž součástí jsou vajíčka. Již nyní je nákup potravin finančně neúnosný a další zdražení povede k dalšímu šetření domácností,“ řekla pro Přehledně24 maminka dvou malých dětí z Prahy a upozornila tak na další aspekt této tragédie.

Zdroj: Novinky, Televize Nova, Echo24, Český rozhlas, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články