Punková skupina Visací zámek slaví 40 let na hudební scéně. K výročí dostala pomník

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
visaci zamek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Před velkým stadionem v Praze na Strahově vyrostl netradiční punkový pomník. Růžový traktor pro skupinu Visací zámek navrhl a zrealizoval kontroverzní umělec David Černý. Pomník stojí na místě kiosku, kterému se říkalo stánek U Johna Debila, a odkazuje tak na legendární hit skupiny Stánek.

Visací zámek je punkrocková skupina, která působí na české hudební scéně již od roku 1982. Kapela navíc stále hraje v původní sestavě. Pětičlenná kapela v čele se zpěvákem Janem „Hony“ Haubertem letos v zimě slaví 40leté výročí svého fungování. Toto jubileum oslavili v sobotu 25. června koncertem VISACÍ ZÁMEK – 40 LET V PUNKU!

Růžový traktor u Johna Debila

„Celé to vzniklo kvůli tomu, že jsme se báli, aby na podzim zase nezačala nějaká covidová omezení. A protože čtyřicet let kapely je jednou za život, tak aby nám to nějaký pitomý covid nepřekazil, uděláme oslavy už v létě,“ řekl pro iDNES zpěvák a textař Jan Haubert.

A pokračoval: „Vzpomněli jsme si, že na Strahově jsme vznikli, a když už jsme byli u toho Strahova, tak mi jako dobrá reklama koncertu přišlo udělat pomník nedaleko místa, kde stál proslulý kiosek, kterému se říkalo stánek U Johna Debila.“

Pomník od Černého

Sochař a výtvarník David Černý punkový monument koncipoval tematicky podle textů z prvního studiového alba skupiny Visací zámek. Album z roku 1990 s názvem Visací zámek obsahuje skladby Stánek nebo Traktor. Právě píseň Traktor měla premiéru 7. prosince 1982 během úplně prvního koncertu Visáčů. Pomník stojí na místě, kde stával proslulý kiosek, kterému se říkalo U Johna Debila. Slavnostní odhalení proběhlo 22. června.

„Myslím, že právě u stánku Johna Debila jsme se rozhodli, že založíme hlučnou a humornou kapelu,“ tvrdí zpěvák Jan Haubert. „Proto toto místo chápeme jako důležité až posvátné a chceme ho uctít punkovým pomníkem. Navíc je odtud jen pár kroků ke klubu 007, kde jsme odehráli první koncert.“

Zdroj: Visací zámek, Praha In, iDNES, ČTK

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články