Rada ČT má nového předsedu. Televize na jaro plánuje nespočet premiér, ale i propouštění

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceska televize
Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Rada České televize má nového předsedu. Stal se jím novinář a mediální manažer Karel Novák. Ten v hlasování o novém předsedovi kontrolního orgánu porazil jediného protikandidáta, dosavadního předsedu Pavla Matochu. S nástupem nového předsedy chystá Rada řadu omezení a hrozí podle ní i propouštění.

„Chtěl bych Radu ČT, která bude aktivní v diskusi o postavení České televize. Chtěl bych Radu ČT autonomní a respektovanou, protože taková má být i Česká televize, Radu ČT, která bude sloužit veřejnosti,“ uvedl Novák podle serveru Lupa po svém zvolení.

Propouštění a omezení

Podle webových stránek České televize čeká ČT v následujícím roce výrazné omezování a propouštění. Pokud se nezvýší koncesionářský poplatek, který v současné době činí 135 korun, nebude si společnost mnoho věcí moci dovolit. Při projednávání aktualizace dlouhodobých plánů na roky 2023 až 2027 se na tom usnesla Rada ČT.

Rada podle ČTK zároveň schválila rozpočet ČT na příští rok s příjmy a výdaji 7,386 miliardy Kč, což je o tři procenta více než letos. Na facebookové stránce Stojím za ČT se objevil příspěvek, podle kterého je nutné omezení a propouštění zabránit.

„Je třeba férově a sociálně citlivě zvýšit koncesionářské poplatky. Už na příští rok musela Česká televize zrušit kanál ČT3 a snížit dramatickou tvorbu o 13 procent, dokumentární tvorbu o 34 procent a výrobu sportovních pořadů o 27 procent,“ uvádí příspěvek.

Mnoho lidí nechce o zvýšení koncesionářských poplatků ale ani slyšet. „Já bych poplatky zrušila úplně a vlastně bych zrušila i ČT. Jako nástroj nyní mocných mám pocit, že nepodáváte vyvážené informace,“ napsala jedna ze sledujících profilu. Další dodává: „Přes 7 miliard rozpočet a pořád to není dost. ČT je obrovská díra na peníze.“

Připravuje řadu premiér

Některým lidem se nelíbí také fakt, že Česká televize na jedné straně mluví o propouštění a finančních problémech, zatímco na druhé slibuje od příštího roku řadu nových pořadů. Podle tiskové zprávy zveřejněné na stránkách ČT bude na jaře uvedeno například pokračování Kukaček a Místa zločinu, k tomu navíc také rekordní počet premiér.

„Já osobně televizi doma nemám a nesleduji ji. Už tak se mi nelíbí za ni platit. Ale z jistého hlediska tomu rozumím. Abych se pak ale dočetla, že připravuje ČT tunu nových věcí, zatímco požaduje zvýšení koncesionářských poplatků, to se mi opravdu nelíbí,“ říká pro Přehledně24 paní Lenka z Prahy.

Zdroj: Lupa, Česká televize, ČTK, Facebook, Tisková zpráva ČT, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články