Podle Ladislava Vrabela chce česká vláda napadnout Rusko jadernými hlavicemi. Za šíření poplašné zprávy mu může hrozit i vězení

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
ladislav vrabel
Zdroj: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Česká vláda se chystá zaútočit jadernými hlavicemi na Ruskou federaci. Těmito slovy varoval ve svém videu sdíleném na sociální síti politický aktivista Ladislav Vrabel. Podle právníků se jedná o šíření poplašné zprávy, za které hrozí dokonce i odnětí svobody, uvádí Novinky.

Ladislav Vrabel se v poslední době těší popularitě především jako jeden z organizátorů protivládních demonstrací Česko na 1. místě. Při nich demonstranti opakovaně vybízejí vládu, aby odstoupila, a upozorňují na to, že se daleko více věnuje pomoci Ukrajině než našemu státu.

„Seďte na gauči a užijte si posledních pár měsíců života. Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček. A Ruská federace pak bude útok opakovat a pošle jaderné hlavice na Českou republiku,“ hlásá Vrabel ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Podle odborníků jde o šíření poplašné zprávy. Několik uživatelů sociálních sítí už se na svých profilech k situaci vyjádřilo a podle jejich tvrzení podají na Vrabela trestní oznámení.

„Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti,“ stojí v trestním zákoníku.

„Šíření poplašných zpráv je zejména v poslední době velkým trendem i mezi veřejně známými osobnostmi. Ovšem říkat vše se nevyplácí. Tomu, kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti, stojí v trestním zákoníku 40/2009 Sb. ve znění pozdějších předpisů,“ přibližuje problematiku výkladu práva pro Přehledně24 Veronika Holcová, studentka Univerzity Jana Amose Komenského Praha, která se zabývá právem v podnikání.

„Není to poprvé, co dezinformace šíří veřejně známá osoba, jako je to v tomto případě Ladislav Vrabel. Své o tom ví Jana Peterková, česká novinářka, politická aktivistka a dezinformátorka, jež dříve působila na stanici TV Nova. Ta byla během letošního roku trestně stíhaná za šíření poplašné zprávy ohledně úmrtnosti seniorů po očkování vakcínou proti onemocnění covid-19,“ připomíná Holcová.

Dočkal se výrazné kritiky

Vrabela policie prošetřuje také kvůli jeho vyjádřením z nedávných dob, při kterých nepřímo vyhrožoval politikům. Premiér Petr Fiala, ministr vnitra Vít Rakušan a ministryně obrany Jana Černochová totiž podle jeho slov vyvolávají válku. „Kdyby byli vedle mě, můžu vám říct, že by rozhodně neodešli z místnosti po svých, aby šli dál rozpoutávat válku,“ uvedl podle serveru Echo24.

Jak za tyto své výroky, tak i za dezinformační video s poplašnou zprávou se dočkal výrazné kritiky. „Podal jsem trestní oznámení na Ladislava Vrabela,“ píše na twitteru například účet Dobré vědět –⁠ Bez dezinfa. „Proruský dezinformátor Vrabel si ze Srbska možná zahrává s šířením poplašné zprávy,“ komentoval video další uživatel.

Jiní si zase z Vrabela dělají legraci. Na twitteru existuje dokonce profil Námořnictvo ČR, který ve svém příspěvku uvádí: „Na letadlových lodích Námořnictva ČR právě probíhá příprava jaderných hlavic k útoku na Ruskou federaci. Prozradit jsme to nechtěli, ale Ladislav Vrabel je zase o krok před námi.“

Sám Ladislav Vrabel se proti všem slovům o šíření dezinformace brání. „Takže, tato zpráva za a) není poplašnou zprávou, nýbrž zprávou o podmíněné možnosti toho, co se může stát, když vláda nakoupí nosiče jaderných zbraní, za b) má za cíl nikoliv nebezpečí vážného znepokojení, nýbrž jde o varování před možností vážného nebezpečí společnosti a za c) ta zpráva není nepravdivá. Ta zpráva je na 100 % pravdivá,“ napsal na svém facebooku.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, Echo24, Trestní zákoník, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články