Rádio Ukrajina zahájilo vysílání pro uprchlíky. Poslechnout si ho můžete kdekoliv

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ukrajina skola deti
Zdroj: MICHAL SVÄČEK / MAFRA / Profimedia

Rádio Ukrajina dnes zahájilo své vysílání. Vysílá se v ukrajinštině a je určené především pro uprchlíky, kteří utíkají před válkou ve své rodné zemi. Rádio má na svědomí skupina Media Bohemia.

Do této skupiny patří také Rádio Blaník nebo Hitrádia. Můžete si ho poslechnout nejen na webu radioukrajina.cz, ale také v mobilní aplikaci, která umí vysílat všechna rádia. Ukrajinci se tak budou o něco více v České republice cítit jako doma. On-air manažerkou se stala Natalija Čuriková.

Poslechnout si mohou hudbu i pohádky

Rádio bude zaměřené na celé spektrum nejen hudby, ale také povídání, nebo si budete moci poslechnout pohádky. Natalija Čuriková byla novinářkou v ukrajinské redakci rádia Svobodná Evropa. Rádio samotné pak vytvořilo autorský obsah.

Ten bude obsahovat nejen aktuální informace z Ukrajiny, ale také informace o tom, co mají dělat v České republice, jak snadněji najít práci nebo bydlení, a další důležité poznatky, které se jim tady budou hodit.

Součástí budou také pohádky nebo hudba, protože většinu uprchlíků tvoří právě skupiny maminek s dětmi. Ukrajinci si tak mohou poslechnout různé tipy a rady od odborníků nejen z psychologie, ale také jiných oborů.

U samotného zahájení ranního vysílání byl ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, ministr kultury Martin Baxa a také ministr školství Petr Gazdík. Studio, ve kterém se vysílá, a obsah Rádia Ukrajina se tvořily celkem tři týdny. Invaze na Ukrajině přitom trvá téměř měsíc.

Těšit se můžete také na sociální sítě nebo web rádia

„V tuto chvíli náš tým tvoří deset ukrajinských moderátorů, z nichž někteří ještě před třemi týdny žili na Ukrajině,“ svěřila se Čuriková pro ČTK. Kromě živého vysílání se můžete těšit také na webové stránky nebo sociální sítě, které rádio bude také mít.

Rádio Ukrajina ale není jediné, které pro své obyvatele nabízí kvalitní servis a zpravodajství. Na začátku března s vysíláním v ukrajinštině začal také Český rozhlas. Všichni se snaží uprchlíkům pomoci, jak nejlépe umí. Bylo zahájeno několik sbírek, a to nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti.

Ty se společně hlavně se svými matkami ocitly v extrémní situaci, kdy musely odejít pouze s minimálním množstvím osobních věcí.

Hledají nejen střechu nad hlavou, ale maminky hledají také pracovní místo a pro své děti chtějí mateřské školy nebo základní školy, ve kterých se mohou vzdělávat. Vypadá to, že válka na Ukrajině jen tak neskončí.

Zdroj: radioukrajina.cz, ČTK, Facebook

Autor: Raina TomanováSouvisející články