Radní Klecanda tvrdí, že míst na školách je v Praze dostatek. Podle Veselovského ale chybí celých 74 tříd

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Skola
Zdroj: Shutterstock

V souvislosti s množstvím nepřijatých studentů na střední školy se v posledních několika týdnech intenzivně řeší, že studentů je hodně a ve školách je málo místa. Podle pražského radního Antonína Klecandy ale není třeba panikařit, protože míst je stále dostatek. Problém vznikl prý proto, že se mnoho dětí hlásilo na více škol. Málokdo s ním ale souhlasí.

Novopečený ministr školství Mikuláš Bek před časem prohlásil, že míst je ve škole málo, a je proto třeba zavést jistá opatření. Podle Blesku bylo jedním z nich například i rozšíření povinné školní docházky na 10 let.

Antonín Klecanda ale na poslední tiskové konferenci magistrátu k aktuální situaci ve středním školství prohlásil, že míst ve školách je dostatek. Některé školy podle jeho slov dokonce hlásí volná místa. S tím nicméně lidé ani odborníci nesouhlasí.

Děti se hlásí na více škol

„V Praze máme 17 100 míst (na středních školách) a v devátých třídách bylo 11 500 žáků. Z toho vyplývá, že problém je převážně z důvodu systému zápisu, kdy v prvním kole dávají všichni studenti přihlášky na dvě a více škol,“ cituje Klecandu Česká televize.

Uživatelé na sociálních sítích s jeho slovy ale nesouhlasí. „Nezlobte se prosím, ale máte volná místa na škole? A mohl bych je vidět? Já teď chodím od školy ke škole a všude jsou přede mnou desítky lidí,“ napsal na twitteru pan Jiří.

Stát to měl tušit předem

K situaci se na své sociální síti vyjádřil i Martin Veselovský, který přidal podrobné propočty. Podle jeho slov je nyní třeba o 74 tříd více než dříve. Stát s tím měl údajně počítat.

„ Podobný, dokonce větší skok se stal už mezi lety 21-22. Moje spekulace je, že se právě loni kapacita flexibilnosti škol do značné míry vyčerpala a letošek už prostě nedávají,“ uvedl.

Pan Lubomír mu vzkázal, že je ročník 1985 a na školu se kdysi dostal, protože se na přijímačky učil. Podle Veselovského to ale není argument.

„Paráda. Takže jste šel na střední v době, kdy porodnost už dost let furt klesala, takže kapacit z minulých let byly kupy. Teď je situace opačná a kapacity, světě div se, nejsou. Jinak se teď nedostávají na školy děti s výsledky JPZ v 95. percentilu,“ uvedl.

Rodičů, kteří aktuálně shánějí místo na škole pro své dítě, je dle reakcí v diskuzích mnoho. Místa na středních školách tedy skutečně minimálně v Praze chybí. A podle Veselovského to bude v následujících letech jenom horší.

Zdroj: Přehledně24, Blesk, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články