V Česku roste podíl dětí závislých na sociálních sítích. Týká se to ale i dospělých, všímá si veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Divka socialni site
Zdroj: Shutterstock

Podíl dětí, které mohou být závislé na sociálních sítích, v České republice v posledních letech výrazně vzrostl. Jedinců mezi 11 až 15 lety věku, kteří závislost vykazují, je v ČR 8 %. Ještě před 4 lety to přitom bylo pouze 5 %. Častěji bývají závislí chlapci.

O výsledcích průzkumů mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků a školaček HBSC 2022 informovali v úterý na tiskové konferenci v Praze vedoucí výzkumného týmu Michal Kalman a datový analytik Petr Baďura.

Polovina dětí užívá sociální sítě běžně

Česká republika se do studie opakující se každé čtyři roky zařadila v roce 1994. Podle loňských výsledků jsou na tom se závislostí na sítích nejhůře děti na Maltě, ve Španělsku či Rumunsku, kde čísla dosahují až 15 %.

Naopak nejlepší výsledky má Nizozemsko, Izrael či Švýcarsko. V České republice 18 % dětí sice sociální sítě nemá, více než polovina jedinců na nich ale naopak tráví čas každý den, upozorňuje iDNES.

Podle srpnového průzkumu Generali České pojišťovny je více než pětina dětí online dokonce více než 5 hodin denně.

„Obliba sociálních sítí roste s tím, čím kratší dobu potřebují k tomu, aby zaujaly pozornost lidí. Ti toho tak za méně času zkonzumují více. Téměř by se dalo říct, že vteřina je novou minutou,“ řekl pro Seznam Zprávy Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

Samotné sociální sítě nebo hraní her na počítači podle národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila nebezpečné nejsou.

„Varující ale je, že v posledních letech rostou počty dětí a dospívajících, kteří v souvislosti s nadměrným hraním a sociálními sítěmi musí vyhledat odbornou pomoc,“ uvedl pro Aktuálně.

Problém je ještě větší

Veřejnost si uvědomuje, že problém, o kterém průzkumy hovoří, je opravdu velký. A nejde jenom o závislost u dětí, podle mnohých jsou na tom podobně také dospělí.

„Překvapení. Nicméně na sociálních sítích jsou závislé nejen děti, ale i vy dospělí, a dokonce i řidiči motorových aut. Zkuste se někdy schválně podívat, kolik řidičů během řízení čumí do telefonů,“ píše na twitteru uživatel Skutečný Mimozemšťan.

„Problém je podle mě mnohem větší, než uvádíte. Záleží tedy na tom, co berete jako definici závislosti. Já například vím, že když k nám do práce nastoupí kdokoli pod 30 let, je pro něj zcela normální trávit čas na sociálních sítích na telefonu, a to dokonce více než u práce,“ uvádí pan Lukáš.

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Aktuálně, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články