Radost pašeračky Terezy: Už má půlku trestu za sebou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
paseracka tereza
Zdroj: Profimedia

V lednu to budou 4 roky od zadržení Terezy Hlůškové, která je u nás známá spíše jako pašeračka Tereza. Tu zatkla policie v Láhauru na letišti s více než 9 kilogramy heroinu v kufru. Ačkoli Hlůšková trvá na své nevině, byl jí vyměřen trest dlouhý 8 let a 8 měsíců.

V případu pašeračky Terezy docházelo k mnoha nejasnostem a ona sama se pokoušela několikrát odvolat. Jenomže soudy byly neustále z nějakého důvodu odkládány, a ona tak čekala na další postup za mřížemi. Teď má ale důvod k radosti.

Kromě toho, že si velkou část trestu už odseděla, několikrát jí bylo také pár měsíců odpuštěno, a ve výsledku tak bude moci vězení opustit o rok dříve, než bylo naplánováno. Polovinu trestu tím pádem má už za sebou. Přesto doufá, že se jí čas ve věznici ještě zkrátí.

Právníci slibovali

Hlůškové už celá řada právníků naslibovala, že jí z vězení pomohou. Bylo mezi nimi dokonce i takzvané právnické eso Asghar Dogar, který ji zastupoval zadarmo a sliboval všechno možné. Ani on ale nemohl nakonec udělat nic s odsouváním soudů.

Úřady neustále soudy posouvají a mění, svádí to na situaci s koronavirem a další problémy, a Tereza se proto, zdá se, svobody jen tak nedočká. Na druhou stranu jí ale úřady již čtyřikrát zkrátily trest o 3 měsíce, což je dohromady rok čistého času.

„U příležitosti svátku Eid Milad-un-Nabi vláda Pákistánu snížila tresty vězňů o tři měsíce. Netýká se to zločinů terorismu a nebezpečných kriminálníků,“ dozvěděl se Blesk. A v minulosti se Tereza dočkala i dalších podobných úlev. Navíc vláda vyhlašuje podobné úlevy pravidelně a je možné, že se Tereza dočká ještě nějakého toho snížení trestu.

Stylová oslava

Ačkoli jsou vězni ve vězení za trest, díky podobným svátkům mají někdy možnost oslavit je poměrně ve velkém stylu. Svátek Eid Milad-un-Nabi je připomenutím narozenin proroka Mohameda. Vězně v tento den čeká pohoštění specialitami, a dokonce i dortem.

Při čekání na odvolací soud tak byl pro Hlůškovou alespoň jeden den zpříjemněním, které si mohla užít i jako vězenkyně. Poslední termín stání byl zrušen a kauza byla odložena na neurčito. Takže není vůbec jasné, jak to nakonec s Terezou dopadne a zda se soudu vůbec dočká.

Na Vánoce se domů rozhodně nedostane, jak si přála. Pákistán prozatím pravděpodobně jen tak neopustí, i tak ale může být vlastně ráda, že už má přes polovinu trestu za sebou a že jí stát tolik ulevil v rámci velkých oslav. Je to v současné chvíli možná víc, než si mohla přát.

Zdroj: sip.denik.cz, kafe.cz, Blesk

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články