Radovan Krejčíř měl různými způsoby dotovat syna exprezidenta JAR. Ten by teď rád vládl

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
radovan krejcir
Zdroj: Profimedia

Duduzane Zuma je devětadvacetiletý syn exprezidenta Jacoby Zumy, který chce v Jižní Africe zastupovat mladé lidi. Někteří ale mají podezření na kontakty s mafií. V souvislosti s ní se skloňuje i jméno Radovana Krejčíře. Píše o tom Blesk s odvoláním na Daily Maverick.

Zuma podle médií neváhal brát peníze ze státní kasy, dokonce se měl přátelit s mafiány včetně Radovana Krejčíře. Jacob Zuma vládnul Jižní Africe mezi lety 2009–2018, sám poté odstoupil. V červnu byl odsouzen k 15 měsícům vězení za pohrdání soudem.

Syn Zumy by rád převzal vládu nad Jižní Afrikou

Po dvou měsících byl Jacob propuštěn na podmínku ze zdravotních důvodů. Jeho syn byl rád převzal otěže nad všemi obyvateli, ale nebude to mít jednoduché. Už ale podniknul některé kroky a navštěvuje lidi, kteří by pro něj mohli volit.

Vypadá sebevědomě, ví, co chce, prezentuje se jako uctivý a zdvořilý občan. Na sociálních sítích to ale vypadá jinak. Tam se jeví jako floutek, který má drahá auta a obleky. Objevilo se také video, na kterém si užívá luxusní dovolenou v Dubaji. Informace uvedl deník blesk.cz.

Je to v rozporu s jeho slovy, že chce především zachraňovat chudé. Duduzane se také ocitnul před soudem, ale popřel, že by byl zkorumpovaný a jednal podle jiných. I tak jsou lidé znepokojení a o jeho úspěchu jako prezidenta se vedou dlouhé debaty.

Nejčastěji se jeho jméno objevuje v kauze Guptů: „Jsou důkazy, že pan Duduzane Zuma významně profitoval z obchodů s Guptovými a entitami s nimi spjatými,“ řekl advokát Pretorius, který vyšetřuje zvyšující se problémy byznysu a politiky a kterého citoval deník Blesk. Bratři Guptové jsou majiteli velkého obchodního impéria. Sám Duduzane i jeho sestra Duduzile v několika jejich firmách působili.

Dostal Duduzane miliony od českého mafiána Krejčíře?

Radovan Krejčíř přišel do JAR v roce 2007, vybudoval si mezi mafiány vysoké postavení, ale od roku 2013 je za mřížemi. Sám uvedl: „V roce 2010 jsem se přátelil s panem Cyrilem Beekou, který mě představil synovi prezidenta Jacoby Zumy. Pan Beeka mě požádal, abych pana Duduzaniho Zumu udržoval vytíženého, aby se k němu nedostala rodina Guptových,“ prozradil v prohlášení z roku 2018.

Do těžké situace dostal Duduzaniho právě Krejčíř svými dalšími prohlášeními. „Dohodli jsme se s panem Duduzanim Zumou, že mu zaplatím pět milionů randů (7,6 milionu Kč). Jelikož jsem byl blízkým přítelem pana Duduzaniho Zumy, koupil jsem mu motorku za 230 tisíc randů (350 tisíc korun) a každý týden jsme závodili, abych ho udržel od lidí od Sahary, což je jedna z firem Guptových.“

Zuma mladší se měl v roce 2011 setkat s dalšími gangstery. „Jeví se to jako mimořádné selhání úsudku a bezpečnosti, že Duduzane údajně uvítal delegaci u bran prezidentské rezidence a naléhal, aby stráže nezaznamenaly totožnost prezidentových kontroverzních návštěvníků.“

Tato slova od anonymního zdroje potvrdily i jiné zdroje. Objevily se také snímky, na kterých je samotný Zuma s gangsterem. Ten byl podezřelý z korupce a aktuálně je ve vazbě. Duduzane byl zatím očištěn v jediné kauze, ale ta nesouvisí s korupcí.

Sprostili ho viny ze zabití jednoho cestujícího z auta, do kterého Zuma narazil. Soud totiž nenašel žádný důkaz, že by Zuma řídil nezodpovědně. Jak ale dopadnou další obvinění, je ve hvězdách. V jeho kampani by mu to ale mohlo uškodit.

Zdroj: Blesk.cz, Dailymaverick.co.za

Autor: Raina TomanováSouvisející články