Rath od ní odkráčel s krabicí od vína a 7 miliony korun, teď je volná. Jak je možné, že už ji pustili?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
katerina kottova
Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Kateřina Kottová patřila mezi klíčové ženy v celé kauze Davida Ratha. Bývalý hejtman a také bývalý ministr zdravotnictví skončil za mřížemi společně s Kottovou. Do vězení se dostal také její manžel, poslanec za ČSSD. Kottová je na svobodě už několik dní. Píše o tom iRozhlas.cz.

Podle serveru iDnes.cz ji redaktoři navštívili přímo u jejího domu v Rudné u Prahy.

Z vězení odešla zrovna ve dnech, kdy panovaly vysoké teploty. Kottová chládek věznice opustila krátce po svých 51. narozeninách. Verdikt o propuštění soud vynesl minulou středu.

Propuštěním to nekončí, bude pod dohledem

Podmínečné propuštění soud posvětil 16. června. Zároveň ale Kottové byla stanovena zkušební doba na sedm let a bude pod podhledem státních orgánů. Potvrdila to mluvčí Obvodního soudu Praha 6 Zuzana Barochová.

Soud se rozhodl Kottovou propustit za vzorné chování a také z důvodu, že potřebuje pečovat o otce, který je nemocný. Navíc byla Kottová trestaná poprvé, což také k propuštění přispělo.

Je to již několik let, kdy se probírala celá tato kauza. Všichni tři – Rath, Kottová i její manžel – se dopouštěli korupce při zadávání zakázek v oblasti zdravotnických prostředků a materiálů.

Kottová byla policií sledovaná již od roku 2011, do jejího domu byly nainstalovány odposlechy. Zadržena byla v květnu 2021, kdy se před její vilou objevil David Rath s proslavenou krabicí od vína, ve které měl ukrytých sedm milionů korun.

V domě Kottové se ale našlo dalších třicet milionů v hotovosti. David Rath ale svou vinu dodnes nepřiznal, i tak všichni tři v roce 2013 stanuli před soudem.

Manželé Kottovi si vyslechli verdikt šest let za mřížemi. Navíc je tu ještě jedna kauza, ve které se mělo jednat o úplatky za zmanipulování tendrů.

Tendry měly hodnotu několika stovek milionů

Tenkrát se jednalo o nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu nebo rekonstrukci části kolínské nemocnice. Rozsudek, který se týká přímo této kauzy, ale není pravomocný. Přitom tendry měly hodnotu několika stovek milionů, které si tři odsouzení shrábli do kapsy.

Kottová ale odmítla dát rozhovor, když se za ní server iDnes.cz zastavil v jejím domě, o který se doposud staral právě její otec, na kterého převedla i další majetek.

David Rath je stále ve vězení. Protože je to lékař, během pandemie koronaviru se staral o nakažené pacienty v brněnské vězeňské nemocnici.

V lednu jeho pomoc komentovala mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová: „Bude pracovat pod dohledem civilního lékaře jako praktický lékař. V případě potřeby bude vypomáhat na covidové jednotce.“ Pomoc nabídl také odsouzený Kott.

Zdroj: iRozhlas.cu, iDnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články