Ředitel nechtěl testovat žáky na covid, město Semily ho odvolalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zaci testovani
Zdroj: FamVeld/Shutterstock.com

V úterý byl v Semilech odvolán ředitel waldorfské školy Ivan Semecký. Ten totiž dovolil chodit do školy i těm žákům, které jejich rodiče nechtěli testovat na onemocnění covid-19. Odvolalo ho po dlouhé poradě město. Podle starostky Jitky Mejnkové (za Volba pro Semily) bylo hlasování jednoznačné. Informuje o tom ČTK.

Podle starostky Jitky Mlejnkové neměla radnice jinou možnost. Jedná se totiž o přísné porušení protiepidemických nařízení, které vydalo ministerstvo zdravotnictví. A porušování ze strany ředitele na škole pokračovalo i nadále během tohoto týdne.

Škola hledá nového ředitele

Radnice své rozhodnutí veřejně okomentovala: „Situace ve Waldorfské základní a střední škole Semily se od předchozího týdne nijak nezměnila. Pan ředitel na jednání rady města žádal o více času, ale z jeho strany nebyl učiněn žádný vstřícný krok. I když si škola na pondělní testování nakoupila plivací antigenní testy, výsledek byl stejný – ve škole bylo z rozhodnutí pana ředitele přítomno 44 dětí, u kterých nebylo provedeno testování.“

Rada města prozatím schválila vypsání konkurzu na nového ředitele. Než se podaří adekvátní náhradu najít, školu do té doby povedou dávno schválené zástupkyně jak pro základní školu, tak i střední školu.

Ivan Semecký umožnil chodit do školy i těm žákům, kteří nebyli testováni. Přitom je to vzhledem k aktuální pandemii koronaviru povinné. Jeho chování podle informací rozdělilo na dva tábory rodiče dětí i pedagogický sbor. S jednáním ředitele zcela nesouhlasila rada školy.

„Myslím si, že jsem jednal správně, a nevidím důvod ke svému odvolání, jsem připraven se bránit,“ reagoval na svou obranu v pondělí Semecký. Přitom právě ale testování je jednou z podmínek, aby se do škol vrátili žáci prvního stupně základních škol, studenti středních škol a poslední ročníky mateřských škol.

Rodiče podporují rozhodnutí ředitele

Podle Semeckého je největším problémem mimořádných opatření především to, že zcela zasahují do základních práv člověka. „Zakazuje dětem chodit do školy a popírá práva rodičů, aby rozhodovali o svých dětech,“ doplnil. V Semilech se v pondělí i před školou demonstrovalo. Přišli tam lidé, kteří chtěli vrátit děti do škol a chtěli podpořit ředitele školy.

Minulý týden vznikla i petice na podporu ředitele Semeckého. Elektronickou podobu podepsalo přes 11 tisíc lidí a podle petičního výboru se podařilo sehnat více jak tisíc hlasů na listinné podobě přímo v Semilech.

Semily patří do samého centra waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Je zde nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 i lyceum. Přitom střední waldorfské vzdělání nabízí v Česku jen málo škol. Semilská patří k těm nejprestižnějším a příští rok oslaví 30 let. Dokonce se někteří bývalí studenti na školu vrátili jako pedagogové.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články