Ředitel nemocnice popsal děsivé dopady ničivého tornáda. Z jeho slov vás bude mrazit

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
anrtonin tesarik
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek večer se prohnala Břeclavskem a Hodonínskem ničivá bouře. Lidé na sociálních sítích sdíleli těžko uvěřitelné fotografie a videa tornáda, které řádilo nedaleko jejich bydliště. Dnes to jsou zase snímky zdevastovaných domů, aut a zničených ulic. Ke katastrofě se vyjádřil v České televizi i ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Právě Tesaříkova nemocnice přijímala pacienty po silné bouři v kraji. České televizi sdělil, že odhadem ošetřili 150 až 200 zraněných lidí s tím, že největší nápor byl před půlnocí.

V nemocnici, kterou vede, prý umřel na následky zranění vzniklého v průběhu bouře minimálně jeden pacient. Celkový počet úmrtí ale přesně neví.

Jeho zařízení vyhlásilo traumaplán. „Okamžitě jsme spustili traumaplán a řešili nejhorší případy. Zaznamenali jsme i nějaké úmrtí. Pomáhali všichni,“ řekl. Pomoc nabídl i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Krev a bezmocní lidé

Zranění se do něj dostávali díky hasičům, záchranářům i po vlastní ose. Bohužel jejich cestu blokovaly spadané stromy na silnicích. Přijížděli lidé se zlomeninami, pohmožděninami či zraněním hlavy.

Ředitel situaci srovnal s děním na bojišti. „Byla to apokalypsa. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ řekl Tesařík.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený • VIKI HRAZDÍLKOVÁ • (@viktorie_hrazdilkova)

Katastrofa pro celou jižní Moravu

K situaci se vyjadřují nejen místní a politici, ale zejména lidé, které bouře s kroupami i o velikosti tenisových míčků a tornádo přímo zasáhly.

Vyjádřila se například účastnice soutěže MasterChef Viktorie Hrazdílková. „Od rána mi píšete spoustu zpráv s dotazy, zda jsem v pořádku, že jste slyšeli, co se stalo včera u nás na jižní Moravě… Má rodina je zdravá, střechu nad hlavou máme, Kyjov to odnesl jen s výpadkem sítí,“ napsala na svůj instagram.

„Ale to, co se stalo o několik km vedle, jsem z toho naprosto v šoku, je to katastrofa pro celou jižní Moravu. Má rodina měla štěstí, ale naši známí z Hrušek, Moravské Nové Vsi, Lužic, Týnce, Mikulčic, Břeclavi a Hodonína potřebují teď naši velkou podporu,“ dodala.

Zdroj: Česká televize, Instagram

Autor: Marek SlaninaSouvisející články