Po Arenbergerovi už šlapou kontroloři. Proč si jejich výsledky nechává ministerstvo pro sebe?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
petr arenberger
Zdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia

Jako první se do kontroly smlouvy mezi nemocnicí na Vinohradech a ředitelem Petrem Arenbergerem dalo ministerstvo financí, které ale následně pravomoc předalo ministerstvu zdravotnictví, jak píší Seznam Zprávy. Dozvíme se, jaké výsledky kontroly přinesly?

Vinohradská nemocnice totiž platí každý měsíc nájemné ve výši statisíců korun. Ředitelem je přitom bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Nemocnice si v tomto areálu nechává uložené veškeré dokumenty. Obchodní vztah je ale v mnoha očích podezřelý, proto se případem zabývají kontroloři.

Ministerstvo zdravotnictví může dělat kontroly

Server Seznam Zprávy poslal přímo na ministerstvo dotaz ohledně tohoto případu. „Ministerstvo financí realizovalo ve věci hospodaření Fakultní nemocnice Královské Vinohrady předběžné šetření, jehož výsledky byly úřední cestou předány na ministerstvo zdravotnictví,“ stálo v odpovědi.

Zřizovatelem nemocnice je právě ministerstvo zdravotnictví, a jedná se tedy o instituci, ve které mohou být kontroly prováděny. Jestli na ně ale dojde, zatím není oficiálně jasné. V aktuální fázi šetření se musí dát dohromady podklady pro posouzení, jestli vůbec kontrola bude nutná.

Ani jedno z ministerstev ale neprozradilo, jaké dokumenty se dostaly do rukou ministra Vojtěcha od jeho kolegů. „Vzhledem k tomu, že lze očekávat navazující procesní úkony ze strany ministerstva zdravotnictví, nebude ministerstvo financí v tuto chvíli danou záležitost blíže komentovat ani sdílet,“ řekl Štěpán Blecha, který pracuje na tiskovém oddělení ministerstva financí.

Arenberger nemovitost nemocnici pronajal již v roce 2013

Petr Arenberger budovu zrekonstruoval a následně ji začal vinohradské nemocnici pronajímat. Stalo se tak v roce 2013, kdy sám vedl dermatologickou kliniku a zároveň byl náměstkem ředitele. Po celou dobu pronájmu platila nemocnice stejnou částku. Ředitelem nemocnice se Arenberger stal v roce 2019 a podle posudků nájemné nebylo drahé.

Rozšiřovala se ale plocha, kterou nemocnice využívá. Tím pádem platila také více peněz, i když částka za jeden metr čtvereční se nepohnula. V posledních letech si tak Arenberger přišel z pronájmů na několik milion korun. Jestli se jedná o střet zájmů, musí posoudit právě ministerstva.

Z právního hlediska je ale smlouva mezi ním a nemocnicí v pořádku. Cena za jeden metr činí necelých 80 korun. Kvůli této situaci po něm Havlíček chtěl rezignaci na post ministra zdravotnictví. Arenberger se ale ohradil, že nic špatného neudělal a pochybnosti vyvrátil. Navíc v době, kdy byl ministrem, prostory pronajímal za jednu korunu.

Zdroj: Seznam Zprávy

Autor: Raina TomanováSouvisející články