Z covidu se stal opravdový byznys. To, jak lidé kšeftují s koronavirem, vám hlava nevezme

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovaci prukaz
Zdroj: Shutterstock

„Chci koronavir. Zaplatím,“ hlásají lidé na internetu. Chtějí se tak vyhnout očkování a testování, které je nezbytné do některých zemí. Podle policie se může jednat o trestný čin. Někteří však raději prodělají covid a vesele si pak budou moct odcestovat na dovolenou. Informovala o tom televize CNN Prima NEWS.

Když jsme si pročítali všechny možnosti, jak je možné v dnešní době vycestovat do zahraničí, nemohli jsme si nevšimnout, jaký paradox se skrývá v tom, že stačí prodělat covid a nemusíte řešit žádné očkování nebo (občas) drahé a otravné testování.

Dělali jsme si legraci, že se snad necháme někde nakazit a budeme si moct v klidu zajet k moři.

Raději nemoc než vakcínu

Pro některé lidi však tato možnost není jen bizarní zábava. Skutečně na různých webových portálech poptávají nemocného člověka, aby se od něj mohli nakazit. Je to totiž prý přijatelnější, než se nechat očkovat či testovat.

Podíváme-li se na nejrůznější podmínky pro vstup do jiných zemí, kam jsme si naplánovali naše letní dovolené, všude je to samé testování maximálně tolik před a minimálně tolik hodin po, nebo první dávka očkování tolik dnů a tolik už zase ne a po druhé dávce je to zase úplně jinak.

Člověk aby se v tom vyznal, že? No a právě ti, kteří se v tom vyznat nedokážou, si vymysleli mnohem jednodušší, a pro ně tedy asi i přijatelnější způsob. Nechají se nakazit koronavirem (nakazí neúmyslně další lidi, kteří o to nestojí), prodělají nemoc, která jim určitě nijak neublíží a budou mít celých devadesát dní na to zajet si pěkně v klidu na dovolenou. No není to geniální?

„Nabízím odměnu za nakažení“

No není. Nad takovým smýšlením zůstává rozum stát. Přesto třeba takový pan Ladislav z Chomutova, na kterého upozornil server iDnes, shání na webové stránce Bazoš.cz někoho, kdo ho nakazí koronavirem.

„Nabízím odměnu za nakažení koronavirem. Odmítám očkování a potřebuji covid pas, nemoci se nebojím. Jste-li infekční, prosím kontaktujte mě,“ stojí v inzerátu pana Ladislava.

Epidemiolog Rastislav Maďar (a určitě není sám) nepovažuje takové rozhodnutí za rozumné. „Je naprosto nesmyslné odmítat očkování neživou vakcínou a místo toho se cíleně vystavovat životaschopnému viru,“ říká.

Nikdo nemůže vědět, jaký průběh nemoci bude mít a kolik lidí stihne chtěně nebo nechtěně nakazit.

Jde o trestný čin

Podle policie je to navíc nabádání k trestnému činu nebo může jít o spolupachatelství. Policií bylo od začátku roku do dubna zaznamenáno 127 případů, kdy někdo úmyslně šířil nakažlivou nemoc, kam spadá i covid-19.

Zájem o nakažení koronavirem není to jediné. Lidé na webových stránkách tohoto typu poptávají také například falešný doklad o očkování nebo očkování à la Babiš, což má být vitamín, který si podle konspirační teorie nechal premiér vpíchnout namísto skutečné vakcíny.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Julie BordášováSouvisející články