Motivace odmítačů očkování: Vláda i odborníci sdílejí první nápady. Změnily by tyto odměny váš názor?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: Profimedia

Očkování proti koronaviru probíhá v České republice už několik měsíců. Zájem o něj se ale zmenšuje společně s věkem potenciálních pacientů. Odborníci i vláda přemýšlí, jak co nejvíce namotivovat a přesvědčit populaci k očkování. Informaci přinesl server iDnes.cz

Očkování je podle odborníků jedinou cestou, jak se dostat zpět do normálního života. Dle informací na stránkách ministerstva zdravotnictví bylo ke včerejšímu dni oběma dávkami naočkováno 2 531 755 lidí, tou první o dva a čtvrt milionů víc. Podíl očkovaných v republice tak dělá aktuálně 44,6 %.

Ke kolektivní imunitě, která je východiskem z tíživé epidemiologické situace, je zapotřebí naočkovat 70 % osob.

Jak přesvědčit ty, které očkování odmítají?

Sociolog Daniel Prokop z výzkumné agentury PAQ Research vychází ze studie, kterou provedli na konci května. V ní vyšlo, že 36 % osob je rozhodnutých očkování nepodstoupit nebo se přiklání více k této možnosti. Dalších 11 % osob rozhodnuto nebylo.

Motivací by v České republice mohla být odměna. Řetězec supermarketů Lidl se například rozhodl nenápadně podpořit očkovanost svých zaměstnanců. V den očkování jim dal volno. „Nebudou se tak muset vracet zpět do práce a volný čas využijí k odpočinku,“ říká Tomáš Myler, mluvčí řetězce Lidl.

Pět set na ruku nebo očkování v supermarketu

Odměna může mít i finanční podobu, říká imunolog Václav Hořejší. Myslí si, že za pět set korun ihned vyplacených by si názor rozmyslelo hodně lidí.

„Podle mého názoru by se mělo přistoupit k nějakému způsobu, aby bylo očkování povinné. Ale to je, po zkušenostech s právníky a soudy, zřejmě neprůchozí. Je to ostuda, protože očkování je v celospolečenském zájmu,“ dodává pro iDnes.cz

Motivačně může zapůsobit také covid pas. Potvrzení o očkování by usnadnilo život, cestování i účast na různých akcích, komentoval situaci dále Hořejší.

S finanční odměnou nesouhlasí předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. „Kdo a jaké odměny by rozdával, to si nedovedu představit. Více bych uvítal dostat očkování co nejblíže lidem, například vytvořit mobilní očkování místa v supermarketech, kde by vakcínu dostal každý, kdo má zájem a jde okolo,“ říká Chlíbek exkluzivně pro iDnes.cz.

Ve světě zašli ještě dál

Problém se zájmem o očkování se neřeší jen v České republice. Stejná problematika trápí i ostatní státy. Americký stát Kalifornie například vymyslel pro očkované loterii s výhrami za více než 2,5 miliardy korun. V Rusku také vymysleli loterii, kde očkovaní mohou vyhrát byt nebo luxusní mobil.

Stát Washington nabízí mladým očkovaným cigaretu s marihuanou zdarma a v Číně dostávají poukázky na nákup potravin či plato vajec.

Svůj názor na celou situaci ohledně očkování můžete vyjádřit pod článkem v komentářích. Změnil by se váš názor na očkování za finanční odměnu?

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články