Respirátory v dopravě končí. Někteří přesto dali na ministrovo doporučení a stále je nosí

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
lide s respiratory
Zdroj: Shutterstock

Od dnešní půlnoci skončila povinnost nosit ve veřejné dopravě respirátory. Ochrana dýchacích cest byla například v metru nutná déle než dva roky. Respirátory však i nadále zůstávají povinné ve zdravotnických a lůžkových zařízeních sociální péče. V obchodech nebo na úřadech už nutnost ochrany skončila v polovině března.

Opatření týkající se nutné ochrany úst a nosu ve veřejné dopravě zrušila vláda ve středu. I nadále však nošení respirátorů doporučuje jak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, tak třeba pražský dopravní podnik.

Nemoc už několik týdnů ustupuje

Ačkoli nakažených již několik týdnů kontinuálně ubývá, odborníci i vláda upozorňují, že skutečný počet nakažených může být daleko vyšší. Lidé však přestali chodit na testy, proto jsou čísla relativně nízká. Tedy s ohledem na posledních několik měsíců.

Na druhou stranu vážně nemocných a hospitalizovaných osob skutečně ubývá, proto si podle ministra Válka můžeme dovolit rozvolnit stávající opatření.

Kromě pražského dopravního podniku, který například ponechá při vstupu do prostředků dopravy nálepky upozorňující na ochranu dýchacích cest, doporučuje nošení respirátorů při cestování i společnost Smartwings. „I nadále doporučujeme mít na palubě letadla nasazenou ochranu úst a nosu,“ uvedl v tiskové zprávě provozní ředitel Smartwings Group Petr Čeněk.

Někteří zrušení respirátorů uvítali, jiní jej budou nosit i dál

Už dnes ráno bylo v hromadné dopravě zřejmé, že mnoho lidí na odložení respirátorů čekalo jak na smilování. Už od neděle, kdy Válek v pořadu České televize uvedl, že odložení bude možné od čtvrtka, respirátorů v hromadné dopravě skutečně ubylo.

Vliv na to má zřejmě i počasí. V odpoledních hodinách v posledních dnech bylo skutečně jarní počasí, v tramvajích a autobusech se proto již lidé odhodlali respirátory odložit navzdory nařízení.

„Hrozně jsem doufala, že se to zruší. V poslední době se potýkám s kožními problémy a lékaři mi doporučili nosit respirátor co nejméně. Ale zrovna v dopravě to zatím jinak nešlo, takže jsem ráda, že je konečně můžu sundat,“ uvedla pro Přehledně24 Tereza žijící v Praze.

„Nosil jsem to už jen v dopravě, a to jsem si to stejně spíš dal jen pod nos, aby se neřeklo. V posledních dnech jsem už ani nepředstíral, že bych si chtěl respirátor vzít,“ potvrdil aktuální trend podnikatel Jan.

Někteří však i nadále hodlají respirátory nosit kvůli rizikům spojeným s nemocí.

„Nosit respirátor i dál je to nejmenší, co pro svou ochranu můžu udělat, nemám s tím problém,“ uvedl Pavel, muž ve středním věku, na dotaz redakce.

„Já s covidem nemám dobré zkušenosti, často jezdím za prarodiči, nechci se nakazit nebo někoho ohrozit, takže budu respirátory nosit i dál nejen v dopravě. Nosím je třeba i v práci,“ řekl pro Přehledně24 osmadvacetiletý Mirek z Prahy.

Je otázkou, jak dlouho aktuální rozvolnění vydrží. Je totiž pravděpodobné, že na podzim čeká Evropu další vlna epidemie koronaviru a opatření se opět zpřísní. Do léta však rozvolnění zřejmě vydrží.

Zdroj: Česká televize, Přehledně24

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články