Od čtvrtka se zbavíme respirátorů v hromadné dopravě. Ministr Válek znovu rozvolňuje

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Od čtvrtka se zruší povinnost nosit ochranu dýchacích cest nejen v MHD, ale také ve veřejné dopravě celkově. Ministr Vlastimil Válek to oznámil v Otázkách Václava Moravce.

Válek ale doporučuje všem obyvatelům Česka, aby respirátory i nadále nosili v prostorech, ve kterých nikoho neznají, nebo tam, kde je vyšší riziko nakažení – to může být například ve špatně větraných místnostech. I nadále je povinnost nosit je ve zdravotnických zařízeních.

Respirátor ochrání nejen proti onemocnění covid-19

Povinnost nošení respirátorů ve veřejné dopravě se sice ruší, ale lidé by měli mít respirátory u sebe. „Shodl se na tom Národní institut (pro zvládání pandemie), i když ne stoprocentně jednomyslně,“ uvedl ministr zdravotnictví Válek. S ním ale nesouhlasí epidemiolog Rastislav Maďar.

„Můžu si to dovolit z toho důvodu, že máme klesající incidenci. Situace v nemocnicích se stále lehce zlepšuje, ale především klesá incidence pozitivních testů,“ uvedl Válek své důvody, proč znovu rozvolňuje. Počty provedených testů neustále klesají a s tím také počty pozitivních osob.

„Nicméně všem vřele doporučuji, pokud jsou v prostorech, kde jsou s neznámými lidmi, nebo jsou špatně větrané: noste respirátory, zvyšuje se počet respiračních chorob. V Japonsku nikdy nebyly respirátory nařízené, a přesto každý inteligentní Japonec nosí respirátor v době, kdy hrozí riziko, že by se mohl nakazit,“ řekl ministr.

Respirátory tak zůstávají povinné pouze ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Už i tady to ale vypadá, že budou brzy zrušeny. Podle Válka by k tomu mohlo dojít na přelomu dubna a května. Je to ale podle ministra pouze pracovní představa.

Rozvolňovat se bude možná během měsíce

Situace tam ještě není taková, že by rozvolnění povolil. „Ještě vyčkáváme, situace tam zatím není úplně ideální. (…) Uvidíme, jak se bude vyvíjet,“ uvedl ministr Válek. Incidenční číslo kleslo na 295, což je nejnižší číslo od konce loňského října. V nemocnicích také leží nejméně lidí s covidem.

V sobotu vyžadovalo péči v nemocnici na 1 258 nakažených, uvedl web ministerstva zdravotnictví. Jak se bude situace vyvíjet, budou i nadále resorty sledovat, zatím to ale vypadá, že je vše na dobré cestě a léto si užijeme bez restrikcí.

Ministr Válek má k ruce hned několik poradců, kteří mu pomáhají situaci vyhodnotit. Mezi nimi je také Jan Blatný, který vedl ministerstvo zdravotnictví dříve. Ten do funkce vstoupil po Romanu Prymulovi. „Exministr Blatný je poradce ministra pro pediatrii. Funkci vykonává zdarma bez nároku na honorář,“ řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob pro iDNES.

Válek se s Blatným zná už nějakou dobu. Nechává si od něj radit, protože ho řadí mezi nejlepší pediatry u nás. V minulosti byl ale Blatný mnohokrát terčem kritiky, a to nejen stran opozice, ale výhrady k jeho práci měl také prezident Miloš Zeman nebo expremiér Andrej Babiš.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, iDNES, Otázky Václava Moravce

Autor: Raina TomanováSouvisející články