Rodiče dětí dostanou více volna. Čerpat budou moci až dva měsíce navíc

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
tatinek rodicovska
Zdroj: Profimedia

Od srpna letošního roku se mohou rodiče malých dětí těšit na další dva měsíce volna. Během prvních osmi let věku dítěte si tak budou moci vybrat až týden ročně volna navíc. Změnu připravuje ministerstvo práce a tisková zpráva k návrhu zákona je dostupná na webových stránkách KDÚ-ČSL.

Zákon se pak bude týkat jak matek, tak otců. „Návrh chce zakotvit dva měsíce volna pro rodiče dětí do věku 8 let,“ řekla k návrhu Marie Jílková, lidovecká poslankyně. Rodičům by tato změna mohla pomoci především během letních prázdnin.

Rodiče se budou moci u dítěte vystřídat

Dva měsíce rodičovské dovolené budou pro oba rodiče dítěte. Změna by se měla týkat všech členských států Evropské unie, a měla by být standardem. EU totiž chce nastolit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Česká republika by tuto změnu měla zapsat do zákonů nejpozději do 2. srpna letošního roku. Jílková k tom dodala: „Zvažujeme spíše variantu, že by rodič dostával náhradu mzdy od zaměstnavatele. Jemu by se to potom odečetlo z plateb na sociální pojištění.“

Další variantou mohou být dávky, které se budou vyplácet prostřednictvím úřadu práce. Zaměstnavatelé podle Jílkové tuto změnu uvítají: „V prvních fázích jsme dělali konzultace s nadnárodními firmami, které to uvítaly,“ uvedla poslankyně.

Změnu uvítají určitě všichni, kdo nemají možnost hlídání

Ještě se o všem ale musí jednat. Návrh se navíc bude týkat pouze rodičů, kteří jsou v pracovním poměru, osoby samostatně výdělečně činné budou mít v tomto ohledu smůlu a vše pro ně zůstane při starém. Do konce dubna by měl návrh skončit na vládě.

Pro Přehledně24 se k tématu vyjádřila i Lucie Machutová, matka tří dětí a zároveň aktivní koučka a specialistka na rodičovství.

„Jako matce tří dětí (z toho jednoho prvňáčka a jednoho druháčka) se mi návrh samozřejmě líbí.“ Dle jejích zkušeností by to rodičům ulehčilo rozhodování, jak vyřešit prázdniny.

Machutová se ale stejně jako kritici návrhu zarazila nad tím, proč by volno měli čerpat jen zaměstnanci. „Proč by též podnikatelé (podobně jako zaměstnavatelé) nemohli využít slevy na odvodech sociálního pojištění?“

Návrh vyvolává u rodičů i další otázky: „Dalším otazníkem pro mne je věkový limit osmi let – je nutný? A dokáže každé 9leté dítě být samo doma a připravit si například oběd? Napadla mě též otázka, zda by měl každý rodič 2 měsíce volna pro každé dítě? Jak by se to řešilo ve vícečetných rodinách s dětmi různého věku?“ ptá se Machutová.

I přesto rodiče vesměs návrh vítají. To potvrzuje i Machutová: „Návrhu každopádně fandím a doufám, že ho rodiče budou opravdu využívat jako bonusový čas s dětmi,“ uzavřela své zamyšlení matka tří dětí.

Zákon ale musí ještě schválit parlament a také podepsat prezident. Ve věci rodičovské dovolené a vyplacených peněz se jedná už delší dobu. Nedávno se navyšovaly peníze právě pro rodiče na rodičovské, příspěvek se zvýšil o 80 000 korun.

Prodloužila se také otcovská dovolená, kterou mohou otcové svých dětí čerpat po porodu. Záleží pak na rodičích, jak se dohodnou a kdy se dovolená vyčerpá.

Zdroj: KDÚ-ČSL, Novinky, Přehledně24

Autor: Raina Tomanová, Anna-Marie RabováSouvisející články