Rodičovský příspěvek se zvedne jen někomu. Nespravedlnost kritizují rodiče i sociologové, vznikla dokonce petice

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

O návrhu navýšit rodičovský příspěvek se hovoří už nějakou dobu. Nyní se ale zdá, že by se vyšší příspěvek stanovený na 350 000 Kč měl týkat pouze dětí narozených od 1. ledna 2024. A to se veřejnosti nelíbí.

„O konkrétní výši se bude ještě jednat, vše by mělo být pravděpodobně oznámeno do konce května. Je opravdu potřeba rodiče s malými dětmi podpořit, protože zatímco ceny letí nahoru, rodičovská se od roku 2020 nezvyšovala a rodiny tak mají 7 až 9,5 tisíce na osobu na měsíc,“ uvedl podle iDNES v polovině května šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Navýšení o 50 000 korun se nakonec přece jen rodiny nejspíš dočkají, zřejmě ale pouze ty, kterým se narodí děti od 1. ledna příštího roku. Podle Novinek o tom informoval předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný.

Problémy už v minulosti

Už vláda ANO a ČSSD měla se zvýšením rodičovského příspěvku jen části rodičů v minulých letech problém. Kvůli tlaku rodičů musel v roce 2019 kabinet od nápadu ustoupit. A stejně tak ani tentokrát se veřejnosti nespravedlnost nelíbí.

„Takže děti, kterým je například půl roku, se zdražování jako netýká? No, Fiala je teda frajer,“ komentuje situaci na facebooku uživatel Adam.

„Aha, takže termín mám začátek prosince, což už vím teď, ale protože pánům se to hodí až od nového roku, tak až od nového roku? Mezi mnou a další maminkou bude sotva 3 týdny rozdíl v čase, ale 50 tisíc v rodičáku,“ píše pak v komentářích na Novinkách Michelle D.

Petice požaduje zvýšení pro všechny

Už před časem se na internetu objevila petice, která požaduje zvýšení rodičovského příspěvku alespoň o 50.000,- nejdéle od 1. 1. 2024 pro všechny rodiny, které v té době budou pobírat rodičovský příspěvek a pro všechny rodiny, které o rodičovský příspěvek budou teprve žádat.

To, že by se měl příspěvek zvednout jenom některým rodinám, je nespravedlivé i podle sociologů, uvádí Novinky.

„Vážený pane Mariane Jurečko, nedušoval jste se ještě před pár dny, že rodičák se bude zvyšovat i těm, kteří ho již čerpají? Máte pocit, že my, co máme děti narozené v letech 2021 až 2023, jsme zdražení nepocítili?“ rozčílila se pak paní Radka s tím, že Jurečka jako vždy jenom planě sliboval.

Zdroj: iDNES, Novinky, Facebook, Petice za zvýšení rodičovského příspěvku

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články