Podle Jurečky by si politici za svou práci zasloužili vyšší platy. Zkuste si to, vzkazuje lidem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Prezident Petr Pavel už před časem vyzval politiky, aby v rámci úsporných opatření uvažovali o zmražení svých platů. Ministr práce Marian Jurečka to ale vidí jinak. Podle jeho slov někteří politici v České republice berou málo a zasloužili by si za svou dřinu více. A to i přesto, že platy politiků v roce 2023 skokově vzrostly.

O výši platů ústavních činitelů se v posledních měsících hojně diskutuje a názory politiků na snižování či zmražení platů jsou různé. Například podle ministra vnitra je sice zmražení platů politiků gesto, které občané ČR ocení, na druhou stranu si ale politici tyto své vysoké platy zaslouží.

Piráti by ministrům platy zachovali, snížili by ale peníze, které dostávají ústavní činitelé. Tomáš Zdechovský v minulosti podotkl, že poslancům, kteří nechodí do Sněmovny, by plat snížil o 50 %.

Dřeme jako šrouby

Podle Mariana Jurečky dřou politici v České republice jako šrouby, a v mnoha případech by si tak platy zasloužili vyšší. Uvedl to minulý týden ve speciálním dílu pořadu Napřímo s Bárou Divišovou.

„Ministři si přijdou na bezmála 200 tisíc, předseda vlády bere přes 270 tisíc a běžní poslanci a senátoři více než 100 tisíc,“ uvádí TV Nova. Podle Jurečky by si každý, kdo požaduje snížení platů politiků, měl jejich funkci vyzkoušet.

„Chápu, že je velmi snadné trefovat se do politiků. Každému, kdo to říká, říkám otevřeně, máte tu možnost, kandidujte a buďte zvolení. Dělejte tu práci, která není jednoduchá, pokud ten politik to dělá zodpovědně. Není to jednoduché pro něj ani jeho rodinné příslušníky. Mohou si to lidé zkusit,“ uvedl.

Zmražení je nesmysl

Prezidentův návrh na zmražení platů politiků je podle Jurečky nesmysl. „Říct, že to zmrazíte na tři nebo pět let je nesmyslný návrh, protože, když se to rozmrazí, aniž by to bylo aktivní rozhodnutí politiků, tak veřejnost to vnímá tak, že politici si něco zvýšili,“ cituje jeho slova Aha!

Na Jurečku se za jeho slova nahrnula kritika od veřejnosti i politiků. „Fialova vládní pětikoalice si letos odsouhlasila zvýšení platů politiků a pořád jim to nestačí,“ rozčílil se například Tomio Okamura.

„Zahnala bych je do dolů a do lomu, aby poznali co je dřina. To, co oni dokáží, je neskutečný blábol, to můžou vymyslet jen tupci. Udělat jim pracovní lágr, ať makají za životní minimum, aby si vyzkoušel, jaké to je pracovat rukama. Tato vláda je ostuda naší země,“ uvádí na facebooku paní Jiřina.

„Chudáčci, dřou tak, že jim praskají knoflíky u saka. A když se jim zdá, že mají málo, mohou změnit zaměstnání. Ale ouha, všude jinde se musí opravdu pracovat,“ dodává uživatelka Marie.

Zdroj: Přehledně24, TV Nova, Aha!, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články