Piráti chtějí snížit platy ústavních činitelů o 4 %, ministrům je zachovat. Výsměch společnosti, reaguje veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jakub Michalek
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Pirátská strana 4. dubna na tiskové konferenci představila svůj návrh na trvalé snížení platů ústavních činitelů. U soudců a státních zástupců požadují Piráti snížení budoucího růstu platů, u vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem pak chtějí úpravu základních mezd.

Už před časem vyzval prezident Petr Pavel ke zmražení politických platů. Řada politiků se k jeho slovům vyjádřila pochvalně, například podle Víta Rakušana by šlo rozhodně o gesto, které v současné době občanům ukáže, že s nimi vláda soucítí.

„Přestože fakticky je přínos zmrazení platů ústavních činitelů pro státní finance zanedbatelný, jeho symbolický význam si uvědomujeme dobře,“ řekl Seznam Zprávám. Piráti na situaci reagovali návrhem na trvalé snížení platů ústavních činitelů.

Buďme solidární

„Náš návrh je, aby od 1. července došlo ke snížení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů o 4 %. O stejnou část by měly klesnout mzdy vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem, protože v současné době má například generální manažer ČEZ větší příjem než premiér České republiky,“ uvádí na stránkách Pirátů Jakub Michálek.

Piráti tímto krokem podle jeho slov vyzývají k solidaritě ve společnosti. Ministrů by se nicméně snižování platů týkat nemělo. Ti totiž nesou největší odpovědnost a mají nyní nižší platy než třeba vysoce postavení soudci.

Podle Michálkových odhadů by státnímu rozpočtu mělo přinést snížení platů podle návrhu Pirátů zhruba 500 milionů korun ročně. „Tak to udělejte. A nebál bych se to procento ještě navýšit,“ vzkázal Michálkovi na twitteru pan Martin.

Schillerová nesouhlasí

S návrhem Pirátů nesouhlasí Alena Schillerová, které se nelíbí, že by se snižování platů netýkalo ministrů.

„Podle Jakuba Michálka by se ministrům na platy sahat nemělo, protože je jich jenom 18 a mají mimořádně zodpovědné funkce. Mám dvě námitky. Za prvé, ministrů máte už tolik, že se nevejdou do lavice ve Sněmovně. Za druhé, že ministři mají zodpovědné funkce, platilo do nástupu vlády Petra Fialy,“ uvedla.

Veřejnost pak považuje za výsměch to, že se i v případě soudců a státních zástupců mluví jen o 4 %. „Pane Michálku, jen 4 %? To je populismus a výsměch lidem. Trochu polepšit by se slušelo. Tohle je výsměch lidem a plivnutí do tváře,“ píše na facebooku paní Barbora.

„Ti Piráti opět perlí. 4 % je výsměch lidem, a to se to ještě netýká ministrů, protože ti samozřejmě dřou jako koně. Klidně si ty platy nechte, ale žádné další náhrady. Ani koruna. Vše platit ze svého,“ dodává v komentářích na Novinkách pan Miloš.

Zdroj: Přehledně24, Seznam Zprávy, Česká pirátská strana, Twitter, Facebook, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články